Bebeğe portakal suyu ne zaman verilir?

portakal suyu

Anne-babalar anne sütünün veya formülünün çocuğumuz için en iyi besin kaynağı olduğunu bilirken, portakal suyunun tatlılığı gibi diyetlerine ne zaman biraz lezzet katabileceğimizi merak ediyoruz.

Çocuklarımız dört ila altı ay civarında katı gıdalar tüketmeye başladıklarında, bu da aynı zamanda yeni sıvılara başlayabilirler.

Çocuğunuzu sıvılarda başlatmak, uygulamadan önce çocuğunuzun doktoruyla tartışılması gereken bir şeydir. Çocuklarımız yeni şeyler tatmak için istekli iken, bazı içecekler bizim çocuğun gelişmekte olan sindirim sistemleri için iyi değildir. Buna portakal suyu dahildir.

Bebeğiniz katı gıdalar başladıktan sonra, genellikle su veya meyve suyu küçük miktarlarda sokulabilir. Çoğu çocuk doktoru, bir bebeğin karnında çok zor olabilecek asit içermeyen meyve suları kullanmanızı önerir. Genellikle, bebekler kuru erik, elma veya üzüm suyu ile başlar.

Bebeğime Portakal Suyu Verebilir Miyim? Cevap: Tavsiye Edilmez.
Portakal suyu, bir yaşın altındaki bebekler için iyi değildir. Portakal suyu, özellikle C vitamini, lifler ve bebeğinizin büyümesi ve gelişimi için mükemmel olan besinlerle dolu olsa da, aynı zamanda asitlerle doludur.

Portakal suyu portakallardan yapılır ve portakallar narenciye gıdası olarak kabul edilir. Turunçgil gıdalarında bulunan asitler sitrik asitler olarak bilinir. Bu asitler bebeğinizin sindirim sisteminde çok zor olabilir ve çocuğunuzun döküntüsü ile sonuçlanabilir. Bu döküntü portakal suyu tüketen kendi yüz etrafında oluşabilir, ya da aynı zamanda pişik neden olabilir.

Portakal suyunda bulunan sitrik asitler bebeğinizin sindirimini zorlaştırır. Bu nedenle, ilk doğum gününden sonrasına kadar çocuğunuza portakal suyu tanıtmayı bırakmanız önerilir. İlk tanıtımlar sırasında, içecekte daha az asitlik olduğundan emin olmak için portakal suyunu su ile seyreltmeyi de düşünebilirsiniz.

Bebekler için meyve suları ile git
Süpermarketlerde bol miktarda bebeğe özgü meyve suları bulunmaktadır. Daha pahalı olsa da, bu meyve suları daha iyi bir seçimdir çünkü normal meyve sularından daha az şeker içerirler. Çoğu normal meyve suları gerçek meyve içerse de, iyi miktarda ilave şeker de içerirler.

Çok fazla şeker çocuğunuzun hayatında önemli sağlık sorunlarına neden yanı sıra büyüme ve gelişme üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Meyve suyu tüketirken faydaları olabilir, çocuğunuza anne sütü ve / veya formül vererek ilk doğum gününe kadar çocuğunuzun alabileceği en iyi besin şeklidir.

Çocuğunuzun altı aylıktan sonra tavsiye edilmeyen ek sıvılara ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız, su her zaman meyve suyundan daha iyi bir seçimdir.

Bazı çocuklar, portakaldaki aside karşı bir hassasiyete sahiptir ve bu da alerjik reaksiyona neden olabilir. İlk küçük bir portakal suyu tanıtmak zaman, yalnız hizmet için emin olun. Çocuğunuzun yeni yiyecek veya içecek besleme arasında üç gün beklemek her zaman en iyisidir. Bu şekilde, Çocuğunuzun alerjik bir reaksiyonu varsa, buna neyin sebep olduğunu bileceksiniz.

Sitrik asit suçlu
Unutmayın, portakal suyundaki sitrik asit, genç bebeğinizin midesinin sindirimi için çok serttir. İlk doğum gününden sonra çocuğunuza portakal suyu verilmesi önerilir. Çocuğunuzu meyve suyu ile başlatmak istiyorsanız ve çocuk doktorunuz size go-ahead’i verdiyse, çocuğunuzu elma, kuru erik veya üzüm gibi düşük asidik meyve sularında başlatmak en iyisidir. Bu meyve suları onları daha az asitlik var ve çocuğunuzun sindirimi kolaydır.

Şeker Endişeleri Eklendi
Ayrıca meyve suları gerçek meyve ile yapılabilir olsa bile, bunların çoğu ilave şeker içerirler unutmayın. Çocuğunuzun diyetinde çok fazla şeker sağlığına zararlı olabilir ve çocuğunuzun meyve suyu alımını günde en fazla 50-100 gr ile sınırlamanız önerilir. Ve suyun çocuğunuz için meyve suyundan daha iyi bir seçim olduğunu unutmayın.

Her zaman olduğu gibi, çocuğunuza portakal suyu getirme konusunda herhangi bir sorunuz varsa, çocuğunuzun çocuk doktoruna danışmak her zaman en iyisidir. Endişelerinizi daha fazla tartışabilir ve sorularınızı daha ayrıntılı bir şekilde cevaplayabilirler.

Şunlarıda beğenebilirsiniz

3 Replies to “Bebeğe portakal suyu ne zaman verilir?”

  1. 2 4 ons öneriyorsunuz demek hangi ülkede yaşıyorsunuz merak ettim ons dediğinize göre Türkiye değil biraz kafa calistirsaniz Türkiye için bir ölçü vermeniz gerektiğini bilirdiniz

  2. İyi akşamlar benim bir kız çocuğum var 12 aylık yani 1 yaşında kızıma portakal mandalina kivi verebilirmiyim 1 yaşında bebek portakal zarar verir mi yoksa 1 çay maçıyla mı başlayım tattırmak için yoksa 1 su bardağı verebilirmiyim? Ben bugün bebeğime yarım su bardağı suyla karıştırıp portakal suyu verdim Bi sakıncası olur mu? Bana bilgi verirseniz sevinirim… 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.