Bebeğe zeytin yağı verilir mi?

zeytin yağı

Zeytinyağının sağlık yararları iyi bilinmektedir, ancak bebeklerle de ilgilidir mi? Bu yağ doğal bir ürün olarak kabul edilir ve ebeveynler genellikle iki şeyi bilmek isterler:

 

Bebeğe zeytinyağıyla masaj yapabilir misiniz?
Bebeğime Zeytinyağı Verebilir Miyim?
Cevap: Evet, 6 aydan sonra.

Zeytinyağı Nedir?

Zeytinyağı, doğal yağları çıkarmak için zeytine basarak alınır. Sızma zeytinyağı çıkarma işlemi zeytin ilk basın alınır. Bu işlemde ısı kullanılmaz ve hiçbir kimyasal işlem de gerçekleşmez. Bu nedenle, tüm orijinal besin maddeleri hala sağlam olduğu için, ekstra bakire çeşitler en sağlıklı tiptir.

Saf veya rafine dahil olmak üzere diğer zeytinyağı türleri, besin değerini ortadan kaldıran bir tür işlemden geçecektir. Hafif olanlar onunla diğer bitkisel yağlar içerebilir ve %100 saf zeytinyağı değildir.

Zeytinyağının besin değeri

Zeytinyağı kalorisi yüksektir. Tekli doymamış yağlar içerir; bunlar kötü kolesterolü düşürmeye ve iyi kolesterolü yükseltmeye yardımcı olan yağlardır. Zeytinyağı ayrıca anne sütünde bulunan ve çocuğunuzun büyümesine ve gelişmesine yardımcı olan yağ asitleri içerir. (Anneler için not: zeytinyağı ayrıca kemik kütlesini korumanıza yardımcı olabilir.)

Ayrıca A, C, D, E ve K vitaminleri ve birçok B vitamini içerir. Kalp hastalığı ve kanseri önlemeye yardımcı olan zengin bir antioksidan kaynağıdır. Bu anti-oksidanlar sızma zeytinyağında daha yaygındır. Anne sütünde de bulunan zeytinyağındaki oleik asit, çocuğunuzun beyninin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca, astımın şiddetini önlemeye veya sınırlamaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Zeytinyağı ayrıca hayati amino asitler olan poli fenoller içerir. Hasarlı hücreleri onarmak için gerekli sağlıklı bir kardiyovasküler sistem için vücut Yardım ve

Aslında, dünyanın bazı bölgelerinde sağlık teşvik faydaları olduğuna inanıyoruz. Bebek bezi döküntüsü ve beşik kapağı da yanıt extra virgin zeytinyağı. Kırık veya hassas cilde zeytinyağı uygularken dikkatli olun ve önce doktorunuza danışın.

Çocuğunuzun diyet zeytinyağı dahil ipuçları

Eğer bebek maması tarifleri zeytinyağı eklemek istiyorsanız, ya da çocuğunuza beslemek istiyorsanız, sızma zeytinyağı (EVOO) ile sopa her zaman en iyisidir. Yine de, zeytinyağı sağlıklı olsa da, çok fazla tüketmenin çocuğunuzun ishale neden olabileceğini unutmayın. Çocuğunuzun yemeğine ekliyorsanız, ¼ çay kaşığından daha fazlasını kullanmamalısınız. bir 2 ons gıda porsiyon için.

Daha az sağlıklı pişirme yağları yerine kullanılabilir. Ekmek yağlamak yerine üzerine biraz zeytinyağı gezdirin. Ayrıca pişmiş sebze üzerinde gezdirilir veya pureeing planladığınız diğer sebze ile uyum. Hatta patates püresi içine biraz karıştırabilirsiniz! Çocuğunuzun diyetine zeytinyağı nasıl ekleneceği konusunda birçok seçenek vardır. Çocukların tadı çok güçlü bulabileceğini unutmayın. Piyasada daha hafif bir lezzet ve daha düşük asitlik seviyesine sahip bir dizi çocuk zeytinyağı vardır, bu nedenle çocukların sindirimi daha kolaydır

Alerjiler nadirdir

Zeytinyağı nadiren alerjik reaksiyonlara neden olur, ancak diğer yiyeceklerde olduğu gibi, ilk kez başa çıkabileceğini bildiğiniz bir yiyecekle eşleştirilmesi önerilir. Bu şekilde, Çocuğunuzun alerjik bir reaksiyonu varsa, zeytinyağının suçlu olduğunu biliyorsunuz.

Zeytinyağı Kabızlık İçin Değildir

Eğer bebeğinizin bağırsak hareketi üzerinde endişeli iseniz yalnız değilsiniz. Anne sütü ile beslenen bebekler, her hemşireden 10 güne kadar bağırsak hareketine sahip olabilirler. Bu, endişeli bir ebeveynin “normal ” olduğu söylenmesi için büyük bir penceredir. Formula fed bebekler de endişe anne olmadan bir bağırsak hareketi olmadan birkaç gün atlayabilirsiniz.

Sadece anne sütü ile beslenen bebekler nadiren kabızdırlar. Anne sütü, bir protein yağının mükemmel dengesine sahiptir, bu nedenle tabureler genellikle yumuşak olmalıdır. Bebeğinizin dışkı geçirmeden birkaç gün geçmesi nadir değildir. Bebeğinizin kabız olduğundan şüpheleniyorsanız formula’daki bebekler için doktorunuza danışın ve değişen markaları tartışın. Eğer değişiklik yaptığınızda bebeğinizin bağırsak hareketi rutin bozulur bir geçiş dönemi olabilir unutmayın.

Nedenleri bebekler kabızlık olabilir:

Katıların tanıtımı
Formül markasının değiştirilmesi
Dehidrasyon-emziriyorsanız bol miktarda sıvı aldığınızdan emin olun
Tıbbi durum veya hastalık (nadir)
Bebeğiniz zorluyorsa, rahatsızlık duyuyorsanız veya tabureler düzenli olarak sert ve kuru ise kabızlığı tanıyacaksınız.

Bebeğinize kabızlık için zeytinyağı vermeyin.

Zeytinyağı çocuğunuzun karnında çok naziktir ve muhtemelen eski moda bir müshil olduğunu duymuşsunuzdur. Çok fazla tüketmek kesinlikle ishale neden olur, ancak kabızlık için bir ev çare olarak kullanmamalısınız. Bu tedavi yardımcı olmak için diğer güvenli ilaçlar bol vardır.

Zeytinyağı İle Bebek Masajı

Dünyadaki birçok ebeveyn, bebeklerine hiç sorun yaşamadan masaj yapmak için zeytinyağı kullanıyor. Bebek masajının bebeğinizin rahatlamasına, ağlamayı azaltmasına ve bir bebekte stresi kontrol eden hormonları etkilemesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Eğer bebek masajı yararları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız mayoclinic.com.

Bebeğinizin cildine masaj yapmak için kullanabileceğiniz bir dizi farklı yağ vardır ve zeytinyağı bunlardan biridir. Bir bebek cildinde zeytinyağının yararları veya tehlikeleri konusunda teyit edilmiş bir test olmadığından, kendiniz karar vermenize yardımcı olacak bazı ayrıntılar.

Zeytinyağı linoleik asitte düşük ve oleik asitte yüksektir. Bunların her ikisi de yağ asitleridir. Linoleik asit bebeğinizin cilt bariyerini güçlendirebilir. Öte yandan oleik asit, bebeğinizin cildinin bazı katmanlarını daha geçirgen hale getirebilir. Bebeğinizin cildi daha geçirgen olduğunda, yağ ve su bebeğinizin cildine daha kolay emilir. Ancak geçirgenlik, nemin her iki yönde de hareket ettiği anlamına gelir.

Bu, bebeğinizin cildi hasar görürse, örneğin egzama yoluyla oleik asit muhtemelen bebeğinizin cildinde nem kaybını artırabilir anlamına gelir. Bu potansiyel egzama kötü yapabilir.

Oleik asidin sağlıklı ciltlere ve başkalarına zarar vermediğini iddia eden argümanlar vardır. Zeytinyağı birçok kişi tarafından ciltlerinde yaygın olarak kullanılır ve ayrıca rutin olarak nemlendiriciler ve kozmetik gibi yetişkin cilt bakım ürünlerinde bulunur.

Zeytinyağının bebeğinizin cildine zarar verip vermeyeceği konusunda çok az araştırma var. Cildine uygulanan zeytinyağından olumsuz etkilenen çok az insan vakası da vardır. Eğer endişe veya cilt bozuklukları bir aile öyküsü varsa, bebeğinizin cilt üzerine koymak ne hakkında dikkatli olun. Çocuğunuzun hassas cildi için daha iyi bir seçim olabilecek linoleik asitte yüksek bebek mineral yağları vardır.

Unutmayın, zeytinyağı bebeğinizin altı aylıktan sonra tüketmesi için sağlıklıdır. Vitaminler açısından zengindir ve bebeğinizin büyümesi ve gelişimi için mükemmel olan antioksidanlar ve sağlıklı yağlar içerir. Seçiminiz varsa, extra virgin zeytinyağı hiç işlenmediği için en iyisidir. Çocuğunuzun kabızlığını iyileştirmek için asla zeytinyağı kullanmayın ve çok fazla ishale neden olabileceğini unutmayın.

Çocuğunuza zeytinyağı vermekle ilgili herhangi bir sorunuz varsa, çocuğunuzun doktoruna danışmak en iyisidir. O daha iyice endişelerinizi tartışmak mümkün olacak.

Şunlarıda beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.