Bebeklere avokado ne zaman verilir?

Nedir bu avokado? Ne zaman vermeliyiz? Avokado kaç aylık bebeğe verilir? Faydalı mıdır?

Bebeğiniz 6.aydan itibaren avokado yemeye başlayabilir (Alerji yapma potansiyeli olduğundan 1. yıldan itibaren verilmesi daha uygun olabilir). Bebeğin büyümesi için karbonhidrat ve yağa ihtiyacı vardır. İçerdiği besin değerleri sayesinde  bu durumda size oldukça yardımcı olacaktır. Eğer isterseniz ezip muz, yoğurt gibi çeşitli meyvelerle birleştirip karışımlar yapabilirsiniz.

Bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişimi için mükemmel bir kaynaktır. İçerdiği potasyum, E vitamini, demir bebeğe çok iyi gelmektedir.

Avokadonun yağı bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimi için tam teşekkürlü bir kaynak. Anne sütündeki yağ ile avokado yağının da benzerlik taşıdığını belirtelim.

Nasıl bir avokado seçmeliyiz?

Rengi koyu olan avokadoları seçmek daha mantıklıdır. Çok yumuşak olmamasını da belirtelim. Sert olan avokadoları eğer oda sıcaklığında bekletirseniz bir kaç gün içinde yumuşar.

Nasıl yenir peki?

Pişirmenize veya haşlamanıza gerek yok 🙂 Bebeğe verecek iseniz soyup ezmeniz yeterli olacaktır. Eğer siz yiyecek iseniz soyup dilimleyip yiyebilir veya çeşitli salatalara, yemeklere katabilirsiniz. İnternette çeşitli avokado tarifleri mevcuttur.

Besin Değerleri

Mineraller:

Potasyum: 1166 mg
Fosfor: 124 mg
Magnezyum: 67 mg
Kalsiyum: 30 mg
Sodyum:18 mg
Demir:1.4 mg

Vitaminler

Vitamin A – 338 IU
Vitamin C – 20.2 mg
Vitamin B1 (thiamine) – .2 mg
Vitamin B2 (riboflavin) – .3 mg
Vitamin B6 – .6 mg

Bebeklere armut ne zaman verilir?

Şunlarıda beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.