Bebeklere Ayva Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Ayva Ne Zaman Verilir?

İlk 6 ayını doldurana kadar anne sütü ile beslenen Bebekler, 6 ay sonrasında ek gıdaya ihtiyaç duyarlar. Gelişmelerin en hızlı dönemlerinde olmalarından dolayı ek gıdalar, Bebeklerin zihinsel ve fiziksel gelişimleri için oldukça önemlidir. Bunlardan biri olan Ayva, Bebeklere kaçıncı ayda verilebilmesi gerektiği ebeveynlerin en çok merak ettiği sorulardan biridir.  Ayva özellikle kış aylarının vazgeçilmez bir meyvesidir. 6 ayın ardından Bebeklere Ayva meyve saatlerinde verilebilir. Oldukça sağlıklı olmasından dolayı faydalı bir besin olarak çok fazla tüketilmektedir.

Bebeklere Ayvanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ayva oldukça yararlı bir meyve olmasından dolayı ebeveynlerin çoğu Bebekleri için tercih etmektedirler. Uzmanlar Ayvanın birçok besin değeri olmasından dolayı Bebekler için oldukça faydalı olduğunu söylemektedirler. Bebeklerin büyümesine destekte bulunmasının yanı sıra, mide ve sindirim sistemine de oldukça faydalıdır. Bunların haricinde kışın oluşabilecek grip gibi soğuk algınlığının önüne geçmede de yarar sağlayan bir besindir.

Ayvanın içerisinde bulunan protein, sodyum, potasyum, kalsiyum gibi birçok mineralin yanı sıra, A, C ve demir vitaminlerini de bulundurmasıyla oldukça zengin bir besin halini almaktadır.

Bebeklere Ayva Ne Zaman Verilir?

Ayva, çok fazla olmasa da olumsuz nedenlere sebep olabilir. Bunlardan biri ise çok fazla tüketildiğinde ishal gibi sorunlara sebebiyet verebilir.  Tokluk hissi vermesinden ötürü Bebeklerde iştahsızlığa neden olabilir. Bu sebeple az miktarda ara sıra verilebilecek bir besindir. Bebeklerde gaz gibi sorunlara pek fazla sebep olmamaktadır. Alerjik bir vücuda sahip Bebeklerde alerji yapabilme durumu olduğundan uzmanlar, Bebeklere Ayva verdikten sonra üç gün kuralını uyulması gerektiğini belirtmektedirler. 

Bebeklere Ayva Tarifi

Ayva hem çiğ hem de suda haşlanarak Bebeklere verilebilen bir besindir. Çiğ olarak verildiğinde cam rendeden geçirilerek 6 ayını doldurmuş olan Bebeklere meyve arasında verilebilir. Yumuşak bir besin haline gelen bir yapıya sahip olmasından dolayı, suda haşlayarak Ayva püre elde edilebilir. Ayrıca Ayva tatlı veya yemeklerde de kullanılabilen bir besindir.

Ayva Besin Değeri

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
Kalori 41 kcal % 2.0
Karbonhidrat 7.7 g % 2.5
Lif 6.2 g % 24.8
Protein 0.4 g % 0.8
Yağ 0.5 g % 0.8
Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 6.0 IU % 0.1
C Vitamini 7.9 mg % 13.1
Potasyum 176.0 mg % 5.0
Kalsiyum 11.0 mg % 1.1
Demir 0.6 mg % 3.2

Şunlarıda beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.