Bebeklere Bakla Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Bakla Ne Zaman Verilir?

Meyve sebzeler Bebeklerin gelişimi için önemli besin kaynaklarıdır. Ebeveynler hangi meyveyi hangi sebzeyi ne zaman ve nasıl vermesi gerektiğine karşı tedbirli davranmaktadırlar. İlk 6 ay oyunca anne sütü ile beslenmeleri daha sağlıklı olan Bebeklere 6 ayın ardından ek gıdalara geçerek başlanması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bakla da bu ek gıdalar içerisinde yer almaktadır. Fakat küçük ve sert bir yapıya sahip olmalarından dolayı uzmanlar 1 yaşını doldurmuş olan Bebeklere verilmesi gerektiğini önermektedirler. 1 yaşını dolduran Bebeklere Bakla ve benzeri sebzeleri tüketebilmektedirler. Oldukça zengin bir mineral yapısı olan Baklanın birçok faydası zararları da mevcuttur.

Bebeklere Bakla Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Baklanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Akdeniz bitkisi olarak bilenen Bakla, iyi bir protein kaynağıdır. Lif oranı ise oldukça zengindir. İçerisinde bulundurduğu A ve C vitamini yanından potasyum yönünden de oldukça zengin bir mineral yapısına sahiptir. Baklanın içerisinde bulunan L-dopa ile vücuda mutluluk veren dopaminin üretimini de desteklemektedir. 

Aynı zamanda diş ve kemik sağlığı içinde oldukça yararlı bir besin kaynağı olmaktadır. Sindirimi kolay bir besin olan Baklanın Bebeklerde en önemli zararı, 1 yaşından önce tüketildiğinde sarılığa neden olmaktadır. Bu yüzden uzmanlar, 1 yaşını doldurmuş Bebekler için önermektedir. Kızarıklık, kaşıntı, döküntü veya nefes alamama gibi durumlarda ise alerji reaksiyonlarına sebebiyet vermektedir. Nadir de olsa lif oranının yüksek olması gaz yapımına da neden olabilir.

Bebeklere Bakla Nasıl Hazırlanır?

1 yaşını doldurmuş Bebekler için hazırlanmasından dolayı beraberinde havuç patates gibi ek gıdalar ile haşlama yapılarak verilebilir. Bunların haricinde Bakla püresi ya da çorbası olarak da hazırlanıp Bebeklere sunulabilen bir sebzedir.

Bakla Besin Değeri

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
Kalori 47 kcal % 2.4
Karbonhidrat 4.4 g % 1.5
Lif 3.4 g % 13.4
Protein 3.6 g % 7.2
Yağ 1.0 g % 1.5
Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 22.0 IU % 0.4
C Vitamini 29.0 mg % 48.3
Potasyum 305.0 mg % 8.7
Kalsiyum 58.0 mg % 5.8
Demir 1.1 mg % 6.2

Şunlarıda beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.