Bebeklere Balkabağı Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Balkabağı Ne Zaman Verilir?

Bebekler ebeveynlerin verdikleri besinler ile büyümektedirler. İlk 6 aya kadar anne sütü ile büyüyen Bebekler, 6 ayın ardından uzmanların da önerdiği gibi yavaş yavaş ek gıda verilebilir. Hızlı büyüme döneminde olan Bebeklerin gelişimi için ekstra bir ya da birkaç ek gıdaya ihtiyaçları vardır. 

Peki, Bebeklere Balkabağı Kaçıncı Ayda Verilir? Sorusu da oldukça sık görülen sorulardan biridir. Balkabağı ilk 6 ayını doldurmuş olan Bebeklere püre ya da çorba halinde verilebilecek bir besin kaynağıdır.

Balkabağının Bebeklere Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Birçok faydası bulunan Balkabağı Bebekler tarafından da oldukça sevilen bir besindir. Kemik gelişimi ve kansızlık için oldukça faydalı bir besin olan Balkabağı, içerisinde bulundurduğu demir, potasyum, protein, sodyum, fosfor, kalsiyum ve magnezyum gibi mineralleri ile oldukça zengin bir ek gıdadır. Aynı zamanda Balkabağı Bebeklerin göz ve beyin sağlığı açısından da oldukça önemli bir besindir. 

Aşırı tüketimi haricinde bilinen herhangi bir zararı yoktur. Fakat fazla tüketilmesi durumunda vücudun A vitamini depolanmasına sebep olabilir. Bu durumda vücutta zarara neden olur. Kızarıklık, nefes alamama gibi alerjik reaksiyon gözlemlendiğinde Bebeğin Balkabağına alerjisi olduğunu gösterir. Balkabağı tüketiminde, gaz oluşumuna Bebeklerde pek fazla rastlanmamaktadır.

Bebeklere Balkabağı Ne Zaman Verilir?

Bebekler İçin Balkabağı Tarifleri

Birçok tarifte kullanılabilecek olan Balkabağı, Bebekler için püre haline getirilmiş tatlılarda kullanılabilir. Bunun yanı sıra, yarım dilim Balkabağı, irmik, tereyağı ve su ile çorba hazırlanabilir. Bir diğer tariflerden biri olan kıymalı Balkabağı çorbası da içerisinde bulundurduğu soğan, patates ve kıyma ile oldukça faydalı bir yemek olmaktadır. Sadece havuç ve irmik ile püre halinde hazırlanarak da Bebekler için atıştırmalık bir ara öğün olmaktadır.

Balkabağı Besin Değeri

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
Kalori 25 kcal % 1.3
Karbonhidrat 4.6 g % 1.5
Lif 2.2 g % 8.6
Protein 1.1 g % 2.2
Yağ 0.1 g % 0.2
Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 127.0 IU % 2.5
C Vitamini 12.0 mg % 20.0
Potasyum 383.0 mg % 10.9
Kalsiyum 22.0 mg % 2.2
Demir 0.8 mg % 4.4

Şunlarıda beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.