Bebeklere Barbunya Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Barbunya Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Ne Zaman Barbunya Verilir?

Bebeklerde büyüme ve gelişme zamanı 2 yaşının sonuna kadar en hızlı olan dönem olarak nitelendirilir. Ve bu dönemde Bebeklerin yeme alışkanlıklarının kazandırıldığı dönem olarak bilinir. Kuru baklagiller Bebeklerin büyüme zamanında en çok ihtiyaç duyduğu besinlerdir.  Barbunya ise bu kuru baklagiller kısmına giren bir besindir. 

Bebeklere ise Barbunya, 8. aydan itibaren püre olarak verilebilir. 12 ayını doldurmuş olan Bebeklerde normal yemek olarak hazırlanıp ideal bir besin kaynağı olarak uzmanlar tarafından önerilmektedir. Lif içeriğinin yüksek olması Bebeklerin uzun süre tok kalmasına da olanak sağlayan Barbunya, oldukça faydalı bir besindir. Bazı durumlarda ya da fazla yenildiğinde ise zararları da gözlenebilmektedir.

Bebeklere Barbunya Ne Zaman Verilir?

Barbunyanın Bebeklere Faydaları ve Zararları

Barbunya içerisinde bulundurduğu çinko, fosfor, magnezyum, demir, B1, B6, B12 ve A vitaminleri ve mineralleri bulunmaktadır. Protein deposu olan Barbunyanın faydalarını saymakla bitmez. Bu kadar zengin mineral yapısına ve protein zenginliğine sahip olmasından dolayı et sevmeyen Bebeklere yedirilerek vücudun et ihtiyacını da karşılar. Aynı zamanda beyin sağlığı içinde oldukça önemli bir besin kaynağıdır.

Pek fazla zararı olmamasına rağmen eğer iyice pişirilmediğinde içerisindeki organik asitler ve toksinler zehirlenmeye neden olabilir. Bunun haricinde aşırı tüketildiğinde vücutta hazımsızlığa ve şişkinliğe neden olabilir. Bu durumda özellikle Bebeklerde gaz sıkışmasına neden olabilir. Özellikle bir alerjik reaksiyon göstermeyen Barbunya, bazı Bebeklerin alerjisi durumunda farklı rahatsızlıklara neden olmaktadır.

Bebeklere Barbunya Tarifi

İlk 8 ayı doldurmuş olan Bebeklere, Barbunya 8-10 saat su içerisinde ıslatıldıktan sonra haşlanıp ardından püre halini almasını sağlayarak verilebilir. 12 ayını doldurmuş olan Bebeklere ise, yetişkinlerin yediği gibi yemek halinde hazırlanarak verilebilmektedir.

Barbunya Besin Değeri

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
Kalori 70 kcal % 3.5
Karbonhidrat 9.6 g % 3.2
Lif 3.6 g % 14.6
Protein 3.0 g % 5.9
Yağ 2.3 g % 3.5
Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 64.8 IU % 1.3
C Vitamini 29.6 mg % 49.4
Potasyum 239.3 mg % 6.8
Kalsiyum 20.3 mg % 2.0
Demir 0.9 mg % 4.9

Şunlarıda beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.