Bebeklere Bezelye Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Bezelye Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Ne Zaman Bezelye Verilir?

Bebekler ilk 6 ay boyunca anne sütü ile beslenmeleri önerilmektedir. Bu sebeple ek gıdaya ihtiyaç duyulmaz. Fakat 6 sonrasında uzmanlar Bebeklere yavaş yavaş ek gıdaya başlanması gerektiğini söylemektedirler. Bunlardan biri olan Bezelye ise Bebeklere, 9 aydan sonra verilebilecek besinler arasına girmektedir. Uzmanların belirlediği miktarda ek gıda olarak az miktarda Bezelye Bebeklere verilebilecek bir besin kaynağıdır. Gaz oluşumuna neden olmasından ötürü ve küçük taneli olmasından dolayı özellikle 9 ayını doldurmuş olan Bebekler için önerilen besin olan Bezelyenin oldukça faydaları bulunmaktadır.

Bebeklere Bezelyenin Faydaları ve Zararları 

Küçük bir sebze olmasına rağmen sağladığı faydalar oldukça fazladır. Kalsiyum, A vitamini, C vitamini ve demir minerali olan bir sebze olan Bezelye aynı zamanda enerji veren bir besin özelliğini de taşır. Bunun yanı sıra Bebeklerin sürekli gelişme sürecinde olmasından ötürü kas gelişimi için önemli olan bir ek gıdadır.

Zararları da bulunan Bezelyenin, fazla tüketilmesi dahilinde kalsiyum eksikliğine sebep olmakla birlikte şeker miktarının fazla oluşundan şeker hastası olan yetişkin ve Bebeklere zararı olabilmektedir. Yüksel lif oranı ve şekerli bir besin olmasında dolayı Bebeklerde gaz oluşumuna neden olmaktadır. Bezelyenin herhangi bir alerji besini olması çok fazla görülmemesinin yanında her ihtimale karşı alerji oluşumunun önüne geçmek için Bebeklere verilen besinlerin üç gün kuralına uyularak verilmesini uzmanlar önermektedir.

Bebeklere Bezelye Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Bezelye Tarifleri

Önce haşlanması gerek bir besin olan Bezelye ana yemek olarak diğer sebzelere ile pişirilerek hazırlanıp Bebeklere yedirilmesi haricinde haşlanıp süzekten geçirilerek püre halini alması sağlanır ve Bebeklere az bir miktar ek gıda olarak verilebilir. Patates ve havuç gibi diğer besinler ile karıştırılarak hazırlanması daha zengin bir besin olmasına olanak sağlamaktadır.

Bezelye Besin Değeri

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
Kalori 84 kcal % 4.2
Karbonhidrat 12.6 g % 4.2
Lif 5.3 g % 21.2
Protein 6.7 g % 13.4
Yağ 0.5 g % 0.8
Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 74.0 IU % 1.5
C Vitamini 15.6 mg % 26.1
Potasyum 259.0 mg % 7.4
Kalsiyum 27.0 mg % 2.7
Demir 1.8 mg % 9.9

 

Şunlarıda beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.