Bebeklere Brokoli Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Brokoli Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Ne Zaman Brokoli Verilir?

Bebeklerin sağlıklı beslenmeleri için birçok besin önemli ek gıdalar arasına girmektedir. 6 aydan sonra başlanan ek gıdalar Bebeklerin zihinsel ve fiziksel gelişimi için oldukça önemlidir. Bunlardan biri olan Brokolide Bebeklerin aldığı sağlıklı bir ek gıdadır. 

Bebeklere Ne Zaman Brokoli Verilir? Sorusu birçok ebeveyn için merak edilen sorular arasındadır. Oldukça faydalı olan bu besin Bebeklere 8 ayını doldurmaları ardından verilebilir. 

Bebeklere Brokoli Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Brokolinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kış sebzelerinin en çok tercih edilen besinler arasında yer alan Brokoli, içerdiği vitamin ve mineraller ile oldukça zengin bir besin kaynağıdır. A, D, B1, C ve E vitaminleri bulunmasının yanı sıra, kalsiyum deposudur. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirme ve kemik güçlenmesine olanak sağlaması, gözlere iyi gelmesi ve demir eksikliğini gidermesi ile oldukça faydalıdır. Faydalı bir sebze olarak birçok ebeveynin Bebekleri için mutfaklarında eksik etmediği bir besin halindedir.

Pek bir zararı bulunmayan Brokoli, her sebze ve meyve gibi çok fazla tüketildiğinde vücuttaki iyot emilimini azaltır. Fazla tüketildiği takdirde vücudun dengesini bozabilir. İçerisinde rafinoz isimli şekeri bulundurmasından dolayı Bebeklerde gaz oluşumuna neden olabilir. Çok fazla olmasa da Bebeğin Brokoliye alerjisi olduğu durumlarda farklı alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Bebeklere Brokoli Tarifi

Çiğ ve suda haşlanarak Bebeklere 8 aydan sonra verilebilen bir besin olan Brokoli, çorba ya da suda haşlanıp püre haline getirilerek hazırlanan bir ara öğün veya başlangıç olarak verilmektedir. Diğer uyumlu sebzeler ile birlikte haşlanıp daha zengin bir besin olmasına olanak da sağlanabilir.

Şunlarıda beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.