Bebeklere Ciğer Ne Zaman Verilir

Bebeklere Ciğer Ne Zaman Verilir

Ciğer Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Bebeğinizin gelişimi için ona verdiğiniz yiyecekler oldukça önemli. Doğumundan itibaren bebeğinizi ne ile beslediğiniz onun fiziksel ve zihinsel gelişimini doğrudan etkiliyor. Aklınızda bebeklere ne zaman ciğer verilir peki sorusu gelmiş olmalı, cevaplamadan önce; Unutmayın ki ilk 6 ay bebeğiniz için en önemli şey anne sütüdür. Bundan sonraki dönemde doktorunuzun tavsiyesi ve bebeğinizin ihtiyacına göre farklı yiyecekler vermeye başlayabilirsiniz.

Bebeğime Ne Zaman Ciğer Verebilirim?

Annelerin de oldukça merak ettiği bir konu da bebeklere ciğer verilir mi sorusu. Bebeklere ciğer 9 aylık olunca haftada en fazla 2 kez haşlama yapılarak verilmesinde sakınca yoktur. Özellikle kan yapması amacıyla da bebeklere ciğer çorbası yedirilmesi zaman zaman tavsiye edilir. Aşırıya kaçmamak kaydıyla bebeklere ciğer yemeği yedirilmesi, ciğerde bulunan vitaminleri bebeğin alması için iyi bir besin tercihidir. En kolay bebeklere ciğer tarifi, ciğerin zarı soyulduktan sonra damar ve sinirlerinden ayıklanarak haşlayıp, gereken şekilde ezilmesidir.  1-2 çay kaşığı ile başlanan bu porsiyonlar öğün için 1-2 yemek kaşığına kadar arttırılabilir. Bebek büyüdükçe farklı tarifler yapılabilir. 

Bebeklere Ciğer Ne Zaman Verilir

Bebeğime Ne Tür Ciğer Vermeliyim?

Kasaplarda genellikle dana ciğeri satılır. Kasaptan ciğer alırken, ciğerin tavuk ciğeri mi yoksa dana ciğeri mi olduğunu sormayı unutmayın. Genellikle dana ciğeri bebeklere verilmektedir. Bebeğime tavuk ciğeri verebilir miyim cevabı için doktorunuza başvurmanız önerilir.

Haşlanmış Ciğer Faydaları

Haşlanmış ciğer faydaları arasında; zengin bir demir kaynağı olması, fosfor, B12 vitamini ve folik asit gibi bebekler için oldukça önemli olan besinleri içermesi gösterilebilir. Ciğer zararları ile ilgili, eğer bebeğinizi ciğer alerjisi yoksa, ciğerin tazeliğinden ve temiz koşullarda temin edildiğinden eminseniz, bebeğinizin yaşına uygun pişirme tekniği ve porsiyon miktarına uygun ciğer verildiyse ciğerle ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız. 

Dana Ciğer Besin Değerleri

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
Kalori 147 kcal % 7.3
Karbonhidrat 6.4 g % 2.1
 Lif 0.0 g % 0.0
Protein 22.2 g % 44.4
Yağ 3.5 g % 5.4
Kolesterol 342.0 mg % 114.0
A Vitamini 18084.0 IU % 361.7
C Vitamini 18.0 mg % 30.1
Potasyum 282.0 mg % 8.1
Kalsiyum 7.0 mg % 0.7
Demir 6.8 mg % 37.6

 

Bebeğime Pekmez Ne Zaman Verebilirim?

Şunlarıda beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.