Emzik Ne Zaman Verilir? Bebeklere Emzik Nasıl Verilmeli?

emzik ne zaman verilir - verilmeli

Annelerin yaşadığı en büyük ikilemlerden biri bebeklerine emzik verip vermeme konusunda yaşadıkları kararsızlık süreçleridir. Bebeğinize 1.aydan itibaren gönül rahatlığıyla emzik verebilirsiniz. Herhangi bir sakıncası ve herhangi bir sorunu yoktur. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte, bebeğinizin diş ve damak yapısını bozmayacak, ona uygun ortodontik emzikler de üretilmektedir. Bebek ürünleri arasında en çok çeşitliliğe sahip olan emzikler, bebeklerin emme refleksinin gelişimine da oldukça faydalıdır.

Peki neden ilk 1.ay emzik kullanılması önerilmemekte?

Bildiğiniz gibi bebekler refleksler ile doğuyor ve bunlara emme refleksi de dahil. Eğer bebeğe doğduğundan itibaren verirseniz, anne memesiyle ilgili istememezlik durumu yaşanabilir ve çocuk sütten kesilebilir. Bu yüzden uzmanlar ilk bir ay kullanılmaması gerektiğini öneriyor. Gene de doktorunuza danışmanızı öneririz.

Belirtelim ki, bebeğinizi emzirdikten sonra bebek hala emme ihtiyacı, hareketleri sergiliyor ise gönül rahatlığıyla emzik verebilirsiniz. Bebeğinizi incelemeniz, onun hal ve hareketlerine göre bir yol izlemenizi öneririz.

Eğer ki siz bu emme ihtiyacını karşılamazsanız kendisi parmağını emmek gibi çeşitli yollara başvuracaktır.

Birçok çeşidi bulunduğundan ötürü annenin göğüs yapısına uygun yuvarlak uçlu emzikler denemeniz tavsiye edilmektedir.

 

 

Bebeklere avokado ne zaman verilmelidir?

 

 

Şunlarıda beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.