Bebeklere Havuç Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Havuç Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Ne Zaman Havuç Verilir?

Bebeklerin düzenli ve sağlıklı beslenmeleri gelişimleri için önemli baş etkenlerdir. Belirli zamanlarda kademeli olarak ek gıda olarak meyve ve sebzeler verilebilir. Uzmanlar, ek gıdalara ilk 6 ayını doldurmuş olan Bebeklerde başlanabileceğini söylemektedir. 

Peki Havuç Bebeklere Ne Zaman Verilir? Bu soru hem uzmanlara sorulan hem de internette en çok aranan sorular arasındadır. Havuç Bebeklere 6 ayını doldurduktan sonra verilebilmektedir. Bebekler tadını çok sevdikleri için kolaylık ebeveynlerin yedirdiği bir besin halindedir.

Havucun Bebeklere Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Havuç, uzmanlar tarafından Bebeklere verilebilecek olan ilk ek gıdalar arasında yer aldığı belirtilmektedir. İçerdiği A, C vitaminleri ve protein, karbonhidrat, sodyum, kalsiyum, demir, potasyum gibi mineralleri sayesinde Bebeklere verilebilecek olan sağlıklı bir besin halindedir. Zihin açıcı özelliği, hafızayı kuvvetlendirmesi ve göz için oldukça faydalı olması gibi birçok faydası bulunmaktadır. 

Pek fazla zararı olmamasına rağmen fazla tüketildiğinde Bebeklerde kabızlık, şişkinlik ve gaz gibi benzeri sorunlara neden olmaktadır. Bazı Bebeklerin alerjisi olabileceğinden uzmanlar üç gün kuralına uyarak havuç verilmesini önermektedir. Vücutta kızarıklık, kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlar görüldüğünde büyük ihtimalle Bebeğin alerjisi olabilmektedir.

Bebeklere Havuç Ne Zaman Verilir?

Bebekler Havucu Nasıl Tüketebilir?

Havuç hem çiğ olarak hem de buharda pişirilerek veya suda haşlanarak hemen hemen her salata, çorba ve yemeklere katılarak Bebeklere verilebilir. Bunun haricinde ezilmesi kolay bir besin olmasından ötürü suda haşlandıktan sonra püre haline getirilip yine Bebeklerin yiyebileceği bir besindir. Tatlı ve kek gibi alternatif yiyeceklerin içine de katılabilir.

 

Şunlarıda beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.