Bebeklere Ispanak Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Ispanak Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Ne Zaman Ispanak Verilir?

Bebeklerin zihinsel ve fiziksel gelişimi için meyve ve sebzeler oldukça önemli besin kaynaklarıdır. Bunlardan biri olan Bebeklere Ispanak uzmanlar tarafından tavsiye edilen bir sebzedir. Demir ve kalsiyum mineralleri sayesinde kemik gelişimine de oldukça önem arz etmektedir. Her yaştaki çocuklar için sağlıklı bir besin olan Ispanak 8 ayını doldurmuş olan Bebeklere başlanabilecek bir besindir. 

Çorba ya da kavurma yöntemi veya haşlama yöntemi ile Bebeklere hazırlanabilen bir kalsiyum deposudur. Oldukça yararı bulunan Ispanağın, Bebeklere zararları da bulunmaktadır.

Ispanağın Bebeklere Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Faydaları saymakla bitmeyen Ispanağın kalsiyum ve demir deposu olmasının yanı sıra, A, C, E ve K vitaminleri bakımından da oldukça zengindir. İçerisinde bulunan, protein, kalsiyum, sodyum, potasyum gibi birçok besin değeri bulunmaktadır. Bebeklerin hızlı gelişim döneminde olması varsayılarak kemik gelişimi için önemli olan Ispanak sağlıklı bir besindir. Aynı zamanda Bebeklerin dişlerini de kuvvetlendirir. Ve kas gelişimi içinde oldukça yararlı bir besindir.

Oldukça yararlı bir besin olmasının yanında alerjik yapısı bakımdan oldukça yüksek risk taşıması sebebi ile Bebeklere 8 aydan sonra verilir.  Bebeklerin, ağız kenarları ve poposunda kızarıklara sebep olduğunda alerji gözlemlenmektedir. Bu sebeple üç gün kuralına ebeveynlerin uymaları gerekmektedir. Gaz barındıran bir sebze olmamasından ötürü Bebeklerde gaz oluşumuna neden olmamaktadır.

Bebekler Ispanağı Nasıl Tüketir?

Ispanağın sayısız tarifi bulunmaktadır. Ispanak köftesi, krepi, keki ya da çorbası gibi birçok tarifleri bulunmaktadır. İyice yıkandıktan sonra az yağda soğan ya da sade olarak kavrularak Bebeklere yoğurtla beraber verilebilir. Ya da suda haşlanarak havuç gibi uyumlu sebzeler ile karıştırılıp çorba yapılabilir. Mama olarak Ispanağı haşlayıp püre haline getirip Bebeklere verilebilmektedir.

Bebeklere Ispanak Ne Zaman Verilir?

Ispanak Besin Değeri

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
Kalori 76 kcal % 3.8
Karbonhidrat 5.7 g % 1.9
Lif 2.4 g % 9.6
Protein 2.5 g % 5.1
Yağ 4.6 g % 7.1
Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 576.1 IU % 11.5
C Vitamini 41.5 mg % 69.1
Potasyum 524.9 mg % 15.0
Kalsiyum 99.5 mg % 9.9
Demir 3.2 mg % 17.6

 

Şunlarıda beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.