Bebeklere Karnabahar Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Karnabahar Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Ne Zaman Karnabahar Verilir?

İlk 6 ay anne sütü haricinde başka bir besin almayan Bebekler, 6 ay sonrasında vücutlarına anne sütü yetersiz gelmeye başlar. Bu sebeple uzmanlar 6 ayın ardından ek gıdaya kademeli bir şekilde ve olumsuz reaksiyonlara karşı üç gün kuralına uyarak diğer besinlerin verilmesi gerektiğini tavsiye etmektedirler. Bu ek gıda olarak verilecek besinlerden biri olan Karnabahar Bebeklere Kaçıncı Ayda Verilmeli? Bu soru anne ve babaların en çok araştırdıkları konulardan biridir. Birçok fayda sağlayan Karnabahar bir diğer adıyla Karnıbahar Bebeklere, 8 aydan sonra verilebilecek olan bir besindir. 

Bebeklere Karnabaharın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bebekler için vazgeçilmez bir besin olan Karnabahar, oldukça zengin mineral ve vitamin yapısına sahiptir. A vitamini, K vitamini ve C vitaminlerinin yanı sıra, potasyum, kalsiyum, sodyum, karbonhidrat, demir ve protein içeriği bakımından da zengin minerallere sahiptir. Lifli bir sebze oluşundan ötürü Bebekleri uzun süre tok tutmaya yarar sağlamaktadır.

 Bunların haricinde içerdiği mineraller sayesinde Bebeklerin kemik gelişiminde ve beyin gelişiminde oldukça faydalıdır. Aynı zamanda Bebeklerin dişleri için de çok fayda sağlamaktadır. Oldukça huysuz olan Bebekler, Karnıbahar yedikten sonra sakinleşebilirler. Bol miktarda posa içermesinden dolayı Bebeklerde görülebilen kabızlık sorununa da yarar sağlamaktadır.

Karnabahar nadirde olsa Bebeklerde kaşıntı, kızarıklık ve ciltte el yüz şişmesi gibi alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Bu sebeple uzmanlar Bebeklere verilen besinlerde mutlaka üç gün kuralına dikkat etmeleri gerektiğini tavsiye etmektedir. Karnıbaharın Bebeklerde gaza ve şişkinliğe neden olan zararları da vardır. Bunların haricinde pek fazla zararı bulunmamaktadır.

Bebeklere Karnabahar Ne Zaman Verilir?

Bebekler İçin Karnabahar Tarifleri

Oldukça kolay ve vitaminli bir besin olmasından dolayı ebeveynler Bebekleri için Karnıbaharı tercih etmektedirler. Birçok tarifi bulunan Karnabahar, Bebekler için genelde suda haşlanarak ya da buharda pişirilerek verilebilir. Birçok yöntem ile pişirilmesi harisinde uyumlu bir sebze oluşundan dolayı da her şeyde kullanılabilir. 

Karnıbahar peynir ile beraber fırında pişirilerek Bebekler için oldukça yararlı bir besin kaynağıdır. Bunun haricinde sebze çorbalarına da katılarak Bebeklere verilebilir. Kolay ezilebilen bir sebze olduğu için patates ile beraber suda haşlanıp daha sonra püre haline getirilerek Bebeklere verilebilen bir besindir. Bunun gibi birçok tarifi mevcuttur.

Karnabahar Besin Değeri

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
Kalori 25 kcal % 1.3
Karbonhidrat 5.0 g % 1.7
Lif 2.0 g % 8.0
Protein 1.9 g % 3.8
Yağ 0.3 g % 0.4
Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 0.0 IU % 0.0
C Vitamini 48.2 mg % 80.3
Potasyum 299.0 mg % 8.5
Kalsiyum 22.0 mg % 2.2
Demir 0.4 mg % 2.3

 

Şunlarıda beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.