Bebeklere Keçiboynuzu Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Keçiboynuzu Ne Zaman Verilir?

Keçiboynuzu mineral ve vitamin açısından zengin bir madde olduğu için ebeveynler bebeklere keçiboynuzu ne zaman verilir sorusunu sormaktadır. Keçiboynuzu hem yetişkinler hem de bebekler için çok faydalı bir besindir. İçerisinde bulunan doğal şekerler sayesinde harika bir doping ve doğal tatlandırıcıdır. Keçiboynuzu kan yapar, astım ve bronşite iyi gelerek öksürüğü keser. 

Bebeğime Keçiboynuzu Verebilir Miyim?

Bebeklere keçiboynuzu özü ek gıda olarak verilebilir. Kimi uzmanlara göre keçiboynuzu, bebeklere ek gıdaya geçiş döneminde yani yaklaşık 6. aydan itibaren verilebilir. Kimi uzmanlar, bebeklerin katı gıdaya geçiş döneminde 1. ve 2. aşamayı tecrübe ettikten sonra yani yaklaşık 10 – 12 aylarında keçiboynuzu kullanılmasını tavsiye etmektedir. Ayrıca 7. aydan itibaren bebeklere keçiboynuzu pekmezi de verebilirsiniz. Keçiboynuzunu tatlı kaşığı ile sade olarak ya da yoğurtla karıştırarak yedirebilirsiniz. Ayrıca bebeğiniz için yaptığınız mamalara 1 tatlı kaşığı keçiboynuzu pekmezi karıştırabilirsiniz. Fakat her gıdada olduğu gibi keçiboynuzu kullanımında da doktorunuza danışmanız bebeğinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Bunun yanında bebeğinize ilk kez keçiboynuzu yedirecekseniz 3 gün kuralını uygulamak bebeğinizin sağlığı için faydalı olacaktır.

Keçiboynuzu Özü Bebekler Ne Zaman Verilmelidir?

Bebeklere Keçiboynuzu Ne Zaman Verilir?

Bebeklere keçiboynuzu özü faydaları saymakla bitmez. Keçiboynuzu fosfor, kalsiyum ve vitamin açısından zengin olmakla birlikte içerisinde A, B, B2, B3 ve D vitaminlerini barındırmaktadır. Bu yüzden doğal güç ve besin kaynağıdır. Bebeklere keçiboynuzu unu kusmamaları için mamalarında kalınlaştırıcı ham madde olarak kullanılabiliyor. Ayrıca dişleri kaşınan bebekler için keçiboynuzu da kullanılabilir. Keçiboynuzu dişleri ve diş etlerini sağlamlaştırmaktadır. Dişleri kaşınan bebeğiniz için çekirdeklerini çıkardığınız keçiboynuzu kullanabilirsiniz. Böylelikle bebeğiniz hem dişlerini kaşıyacak hem de oldukça faydalı bir besin tüketmiş olacaktır. 

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
Kalori 293 kcal % 14.7
Karbonhidrat 54.6 g % 18.2
Lif 25.8 g % 103.3
Protein 4.2 g % 8.4
Yağ 0.7 g % 1.1
Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 0.0 IU % 0.0
C Vitamini 0.0 mg % 0.0
Potasyum 992.0 mg % 28.3
Kalsiyum 311.0 mg % 31.1
Demir 2.2 mg % 12.2

Şunlarıda beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.