Bebeklere Kiraz Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Kiraz Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Ne Zaman Kiraz Verilir?

Kiraz, rengi ve tadı ile birçok bebeğin severek yediği bir besin kaynağıdır. Oldukça faydalı olan bir besin olmasının yanında zengin bir mineral yapısına sahip bir meyvedir. Uzmanlar Bebeklere ilk 6 aydan sonra meyve vermeye başlanması gerektiğini önermektedirler. Peki Bebeklere Kiraz Ne Zaman Verilir? Birçok ebeveyn çocukları için en sağlıklı en organik meyve ve sebze vermek istemektedirler. Bu besinleri ise doğru zamanda doğru miktarda verilerek Bebeklerin daha sağlıklı gelişimine olanak sağlamaktadırlar. 

Kiraz ise Bebeklere ilk 8 aydan sonra ebeveynlerinin kontrolü ile verilmeye başlanması gerektiğini uzmanlar tarafından önerilmektedir. Özellikle sağlam bir kalsiyum deposu olan Kiraz Bebeklerin gelişimine yüksek katkı sağlamaktadır. Bunların yanı sıra Kirazın Bebeklere yararları ve alerji gibi zararları da bulunmaktadır.

Kirazın Bebeklere Yararları ve Zararları Nelerdir?

Vitamin ve mineral bakımından oldukça dolu bir meyve olan Kiraz, Bebeklerin zihinsel ve fiziksel gelişimine katkı sağlamaktadır. A ve C vitamini ve demir, kalsiyum, protein gibi birçok besin değeri bulunan Kirazın, bağışıklık sistemini güçlendirmede ve Bebekler için özellikle uykudan önce yenildiğinde rahat bir uyku sağlayan bir meyvedir.

 Bunlar haricinde lif oranı yüksek bir besin olmasından dolayı, karın krampları ve bağırsak gazı, şişkinlik gibi zararları mevcuttur. Bu yüzden uzmanların belirlediği miktarda Bebeklere Kiraz verilmelidir. Aynı zamanda uzmanlar kirazın alerji yapabilme durumundan dolayı, üç gün kuralına uyarak Kiraz verilmesi gerektiğinin altını çizmektedirler.

Bebeklere Kiraz Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Kiraz Nasıl Verilir?

Bebekler için 8 aydan sonra başlanan bir meyve olan Kiraz, çekirdekleri çıkarılarak ebeveyn kontrolünde verilmesi haricinde, yoğurt veya muhallebi içerisine karıştırılarak verilebilir. Aynı zamanda püre haline getirilerek Bebekler için ideal bir besin içeriği olarak verilmektedir.

Kiraz Besin Değeri

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
Kalori 63 kcal % 3.1
Karbonhidrat 22.1 g % 7.4
Lif 2.1 g % 8.4
Protein 1.1 g % 2.1
Yağ 0.2 g % 0.3
Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 64.0 IU % 1.3
C Vitamini 7.0 mg % 11.7
Potasyum 222.0 mg % 6.3
Kalsiyum 13.0 mg % 1.3
Demir 0.4 mg % 2.0

 

Şunlarıda beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.