Bebeklere Kuşkonmaz Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Kuşkonmaz Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Ne Zaman Kuşkonmaz Verilir?

Bebeklerin zihinsel ve fiziksel gelişimi için ek gıdalar büyük rol oynar. İlk 6 aydan sonra ek gıda verilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Bu ek gıdalar Bebeğin gelişimine yarar sağlamaktadır. Bu ek besinlerden biri olan Kuşkonmaz, Bebeklere ne zaman ve nasıl verileceği konusunda oldukça araştırılan konulardan biridir. 

Ebeveynler Bebekleri için doğru besini doğru zamanda verebilmek adına uzmanlardan ya da internetten faydalanmaktadır. Ebeveynlerin de merak ettikleri soru olan Bebeklere Ne Zaman Kuşkonmaz Verilir? Sorusunun yanıtı olarak uzmanlar en az 8 ayını doldurmuş olan Bebeklere verilebileceğini belirtmektedirler. 

Kuşkonmazın Faydaları ve Yararları

Kuşkonmaz, içerisinde bulundurduğu C vitamini ve B, K vitaminlerinin yanı sıra demir, kalsiyum ve folik asit gibi birçok mineralleri de barındırmaktadır. Lif oranını yüksek olması Bebekler için oldukça zengin bir besin içeriği olarak kullanılmasında fayda var. Ayrıca hızlı bir büyüme döneminden geçen Bebeklerin kemik sağlığı için oldukça faydalı ve sindirim sistemine destek olan bir besindir.

Genelde demet halinde satılan Kuşkonmazın lif bakımından zengin olması Bebeklerde gaz yapmaya oluşumuna neden olmaktadır. Bu sebeple ilk verilen ek gıdalar arasında yer almaması gerektiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.  Çok fazla zararı bulunmayan Kuşkonmaz Bebeklere gaz haricinde, alerji gibi reaksiyonlara sebebiyet verebilmektedir. Bunların yanı sıra fazla tüketildiği takdirde ishal gibi olumsuz etkileri de gözlemlenebilir. 

Bebeklere Kuşkonmaz Ne Zaman Verilir?

Bebekler İçin Kuşkonmaz Tarifi

Kuşkonmaz soğuk su ile iyice yıkanıp temizlendikten sonra kabukları soyularak haşlanabilen bir sebze olmasından ötürü, havuç, kabak, patates gibi diğer sebzeler ile haşlayıp püre haline getirilerek Bebeklere verilebilir. Aynı zamanda diğer sebze türleri ile haşlanıp çorbası veya normal ana ya da ara yemek olarak da hazırlanarak Bebekler için ideal bir besin kaynağı olmaktadır.

Kuşkonmaz Besin Değeri

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
Kalori 22 kcal % 1.1
Karbonhidrat 4.1 g % 1.4
Lif 2.0 g % 8.0
Protein 2.4 g % 4.8
Yağ 0.2 g % 0.3
Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 1006.0 IU % 20.1
C Vitamini 7.7 mg % 12.8
Potasyum 224.0 mg % 6.4
Kalsiyum 23.0 mg % 2.3
Demir 0.9 mg % 5.1

Şunlarıda beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.