Bebeklere Marul Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Marul Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Ne Zaman Marul Verilir?

Bebekler ilk 6 ay boyunca anne sütü ile beslenmektedirler. 6 ayın ardından ek gıdaya geçmeleri uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Bu ek gıdalar ise kademeli olarak Bebeklere verilmesi uzmanlarında belirttiği gibi daha doğru bir beslenme şekli olur. Özellikle katı gıdalar Bebeklerin sindirilmesinde zorluk yaşamasına neden olabilir. Bu sebeple aşama halinde ilerlenmesi gerekmektedir. Peki Bebeklere Marul Ne Zaman Verilir?

Bunlardan biri olan Marul ise Bebeklere, 8-10 ayını doldurmaları ardından verilebilecek bir besindir. Yapraklı bir besin olmasından dolayı Bebeğin boğazına yapışma durumunun önüne geçmek adına Marul ve benzer ürünleri 8-10 ayını doldurmuş olan Bebeklere verilmesi gerekmektedir.

Bebeklere Marul un Faydaları ve Zararları

Marul, A, E, K, C gibi vitaminlerini içinde barındırması açısından oldukça yararlı besin kaynağıdır. Şekerli bir tadı oluşundan Bebeklerin oldukça hoşuna giden bir sebzedir. Ayrıca demir vitaminini de içerisinde barındırması Bebeklerin gelişimi için oldukça önem arz etmektedir. Uyku sorunu yaşayan Bebeklere özellikle iyi gelen bir besin özelliğini de taşımaktadır. Protein deposu olan Marul oldukça faydalı ve sağlıklı bir besindir. 

Faydalarının yanı sıra zararları da bulunan Marulun fazla tüketiminde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Ciltte tahrişe ve nefes darlığı gibi durumlara neden olabilme durumu söz konusudur. Alerjik bir bünyeye sahip olan Bebeklerde de alerji yapabilir. Marul Bebeklerde herhangi bir gaz oluşumuna da sebep olmamaktadır.

Bebeklere Marul Ne Zaman Verilir?

Bebekler Marul Nasıl Tüketmeli?

Bebeklerin Marulun şekerli bir yapıya sahip olmasından dolayı oldukça sevebilecekleri bir besindir. Marul iyice yıkanıp Bebeklere çiğ olarak ya da salata olarak verilebilir. Marul hem Bebeklerde hem de yetişkinlerde çiğ olarak tüketilebilen bir sebzedir.

Marul Besin Değeri

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
Kalori 16 kcal % 0.8
Karbonhidrat 1.7 g % 0.6
Lif 1.3 g % 5.2
Protein 0.9 g % 1.8
Yağ 0.2 g % 0.3
Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 260.0 IU % 5.2
C Vitamini 24.0 mg % 40.0
Potasyum 280.0 mg % 8.0
Kalsiyum 36.0 mg % 3.6
Demir 1.1 mg % 6.1

 

Şunlarıda beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.