Bebeklere Ne Zaman Ananas Verilir? Ananas Verilmeli Midir?

bebeklere ananas ne zaman verilir
Bebeklere Ananas Ne Zaman Verilir?

Ananas oldukça faydalı tropikal bir meyvedir. İçerinde ciddi miktarda lif bulundurur. Ananas C vitamini deposudur. Bebeklerinize 6. aydan itibaren ananas vermenizde bir sakınca yoktur. Bu dönemlerde  katı halde veya püre yapılmış şekilde ananas vermenize gerek yoktur. Ananasın suyu yeterli olacaktır. Ortalama olarak günde 2 tatlı kaşığı küçük bebekler için idealdir.

6. Aydan itibaren bebeklerinize ananas püresi de verebilirsiniz. Ananası başka meyvelerle karıştırabilirsiniz fakat bilinmeli ki verilen meyvelerin anne sütünü geçmemesine özen gösterilmelidir. Verilen ananas miktarı 8. aydan itibaren arttırabilir hatta bebeklerde diş çıkışı gözlemlendikten sonra ananası ufak parçalara bölüp kendisinin yemesine izin vermeniz de sağlanabilir. (Boğazına kaçmaması için gerekli özeni gösteriniz)

bebeklere ananas ne zaman verilir

Ananas içerdiği yoğun asit nedeniyle bebeklere verilirken çok dikkat edilmelidir. Verilmeden önce doktorunuza danışmalısınız. Verirken çok hafif miktarlarda vermeli ve yan etkileri olup olmadığını incelemelisiniz (midesine dokunabilir, ağız bölgesini tahriş edebilir, hassas cildine zarar verebilir vb.). Ananasın fazla tüketilmesi de bebeklerde gaz ve ishale sebep olabilir.

 

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
Kalori 50 kcal % 2.5
Karbonhidrat 13.1 g % 4.4
 Lif 1.4 g % 5.6
Protein 0.5 g % 1.1
Yağ 0.1 g % 0.2
 Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 58.0 IU % 1.2
C Vitamini 47.8 mg % 79.7
Potasyum 109.0 mg % 3.1
Kalsiyum 13.0 mg % 1.3
Demir 0.3 mg % 1.6

 

 

 

 

 

Şunlarıda beğenebilirsiniz

One Reply to “Bebeklere Ne Zaman Ananas Verilir? Ananas Verilmeli Midir?”

  1. Merhaba, her ne sebeple olursa olsun bebeklere 6. Ay bitiminden önce meyve suyu dahil hicbir ek gıda verilmemesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.