Bebeklere Ne Zaman Çorba Verilir? Nasıl Verilmelidir?

bebeklere ne zaman çorba verilir

Bebek doğduğundan itibaren sağlıklı olarak gelişebilmesi için anne sütüne ihtiyacı vardır. Bebeğin ilerleyen zamanlarda anne sütüne takviye olarak katı gıdalara geçiş yapması da önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple size şimdi bebeklere ne zaman çorba verilmesi gerektiğinden bahsedeceğiz.

Bebeğinizin gelişim dönemlerini takip ederek katı gıdanın miktarını ve çeşidini ayarlamak önemlidir.  Anne sütünden yeterince yararlanamayan bebekler düzenli kilo alamaz ve boy uzama konusunda sıkıntılara neden olabilir.

Oluşabilecek bu tür olumsuz durumlarda 4. ayını tamamlayan bebeğinize yoğurt verebilirsiniz. Eğer kilo alımında herhangi bir problem yok ise 8. aya kadar anne sütü ağırlıklı ve bir öğün katı gıda olarak besleyebilirsiniz.  Bu sayede bebeğinizin uzun süre anne sütünden faydalanmasını sağlarsınız.

Bebekler için çorba hem besleyici hem de doyurucu olması nedeniyle oldukça etkili bir gıdadır, bebeğinizin daha rahat uyuması ve daha keyifli oyun oynaması için de faydalıdır.

Bebek hazım sorunları yaşayabileceğinden ilk denemelerinizde havuç, patates ve bezelye içeren sebze çorbaları vermeniz önerilir.

Mercimek çorbası gaz yapıp rahatsız edebileceğinden uzun süre tavsiye edilmemektedir. Bebek çorba çeşitleri olarak tarhana çorbası da önerilir fakat baharatlı olmaması önemlidir. Hazır çorbalar bebeklere önerilmemektedir.

6. Aydan itibaren bebeğinizin çorba dönemi başlamıştır, rahatlıkla verebilirsiniz fakat her bebeğin tüketim miktarı farklı olabileceğinden zorlamayın, gerektiğinde doktorunuza başvurmayı da ihmal etmeyiniz.

 

 

Şunlarıda beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.