Bebeklere Patlıcan Ne Zaman Verilir

Patlıcan Bebeklere Ne Zaman Verilir

Bebeklere Patlıcan Ne Zaman  Verilir?

Bebeklere Patlıcan vermeden önce şunları bilmeliyiz: Birçok ek gıdada ilk 6 aydan sonra verilmesi gereken önemli besinler mevcuttur. Fiziksel ve zihinsel gelişimleri için ek gıdalar Bebekler için önemli besinlerdir. Patlıcan ise bu ek gıdalardan biridir. Fakat, yüksek oranda nikotin içerdiğinden dolayı Bebeklere Patlıcan 2 yaşından önce verilmemesi gerek bir sebzedir. 

İçerisinde mineraller barındırmasının yanı sıra Bebekler için tek başına verildiğinde gerekli vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamamaktadır. Diğer sebzeler ile verildiğinde Bebeklere oldukça yarar sağlayan bir besindir. 

Bebeklere Patlıcanın Faydaları ve Zararları

Lif bakımından zengin bir besin kaynağı olan Patlıcan, besin değerleri açısından zengin olmayan bir ek gıdadır. Lif bakımından zengin olmasından dolayı Bebeklerde nadirde olsa görülen hazımsızlığa iyi gelmektedir. Sakinleştirici özelliği de bulunan Patlıcan kasılmalara da iyi gelmektedir. Bunların haricinde kansızlığı da iyi gelmektedir. 

İçerisinde nikotin oranın fazla oluşu Bebeklerde gaz oluşumuna neden olmakta. Bunun haricinde fazla tüketilmesi durumunda özellikle hassas cilt yapısına sahip Bebeklerde, kaşıntı, kızarıklık ve dökülme gibi yan etkiler de görülmektedir. Bu gibi durumlarda ise genellikle alerjiye sebebiyet verir. 

Patlıcan Bebeklere Ne Zaman Verilir

Patlıcan Bebeklere Nasıl Verilmelidir?

Patlıcan diğer sebzeler ile verildiğinde daha zengin bir besin değerine sahip olur ve daha faydalı bir yemek olarak Bebeklere verilebilir. Çok sık verilmemesi gereken Patlıcanı, havuç, patates, ıspanak ve kabak gibi sebzeler ile haşlama ya da suda pişirme yöntemi ve nadir olmak şartıyla kızartarak verilebilir. Yanında yoğurt gibi ek gıda da verilerek daha güçlü bir yemek haline gelir.

 Patlıcan Besin Değeri

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
Kalori 17 kcal % 0.8
Karbonhidrat 2.5 g % 0.8
Lif 2.9 g % 11.6
Protein 1.2 g % 2.5
Yağ 0.2 g % 0.3
Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 7.0 IU % 0.1
C Vitamini 2.8 mg % 4.6
Potasyum 187.0 mg % 5.3
Kalsiyum 13.0 mg % 1.3
Demir 0.4 mg % 2.2

Şunlarıda beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.