Bebeklere Pekmez Ne Zaman Verilir? Pekmez Kaçıncı Ayda Verilir?

Bebeklere Pekmez Ne Zaman Verilir

Pekmez Bebeklere Ne Zaman Verilir ?

Bebeklere pekmez ne zaman verilir söylemeden önce birkaç bilgi aktaralım. Uzmanlar tarafından önerilen bilgilere göre bebekler altı aylık olana kadar sadece anne sütü aracılığıyla beslenmelidir. Altıncı aydan itibaren anne sütünün yeterli gelmediği durumlarda ek gıda verilebilir bu ek gıdalardan birisi de anneler tarafından tercih edilen pekmez olabilir. Ek gıda seçimi yapılırken alerji riski olmayan, basit ve bebeğe ağır gelmeyecek besinler seçilmelidir.

Bebeklere Pekmez Altıncı Ayda Verilir Mi

Altıncı ay itibari ile verilmeye başlanır. altıncı aydan önce verildiğinde sağlık sorunlarına sebep olabilir. Bebeğin sindirim sisteminin tam olarak gelişmemesinden ötürü sindirim sistemi ve bağırsaklarında çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Bebeğin bu döneme kadar sadece anne sütüyle beslenmesi önerilmektedir. Ayrıca bebek eğer altıncı aydan önce pekmez yer ise, pekmezin tadındaki şeker hoşuna gideceğinden ötürü anne sütünden kesilme durumunda mevcuttur. Çocuk doktoruna danıştıktan sonra, altıncı veya yedinci aydan itibaren bebeğe pekmez vermenizde sakınca yoktur.

Bebeklere Pekmez

Bebeklere Pekmez Ne Zaman Verilir

Bir yaşından önce, altıncı aydan sonra verilebilir. Pekmez; çok faydalı olmasının yanı sıra besleyici ve enerji veren bir besindir. Pekmez verilirken yoğurtla karıştırılıp vermesi bebeğinizi daha mutlu edecektir.

Bebeklere Ne Sıklıkla Pekmez Verilir

Bebeklere günde en fazla iki tatlı kaşığı olmak üzere pekmez verebilirsiniz. Bebeklere altıncı aydan sonra verilen pekmez, demir bakımından zengin olmasından ötürü anneler tarafından tercih edilmektedir. Kansızlığa karşı iyi geldiği de bilim insanları tarafından açıklanmıştır.

Bebeklere Pekmez Ne Zaman Verilir

Bebeklere Verilen Pekmez in Faydaları

Pekmezin kan yaptığından bahsetmiştik. Bunun yanı sıra alerji yapma olasılığı çok düşük olduğu için anneler tarafından sıklıkla tercih edilir.

Demir, Potasyum, Kalsiyum Minarelleri, Magnezyum Mineralleri, B1,B2,B3 Vitaminleri pekmez sayesinde bebeğin vücuduna girer.

Pekmez Besin Değerleri

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
Kalori 242 kcal % 12.1
Karbonhidrat 59.3 g % 19.8
 Lif 0.2 g % 0.8
Protein 1.1 g % 2.2
Yağ 0.0 g % 0.0
Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 19.0 IU % 0.4
C Vitamini 10.0 mg % 16.7
Potasyum 832.0 mg % 23.8
Kalsiyum 32.0 mg % 3.2
Demir 0.5 mg % 2.5

Bebeklere Pekmez ile Karıştırılıp Verilebilen Yiyecekler

Bebekler tarafından sevilen pekmezli yiyecekler şunlardır;

  • Pekmezli Yoğurt
  • Pekmezli Muhallebi
  • Pekmezli Pankek
  • Pekmezli Yumurta
  • Armut Pekmezi

“Bebeklere Tahin Ne Zaman Verilir” Sorusunun cevabı için bu yazıya tıklayın!

Şunlarıda beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.