Bebeklere Pirinç Unu Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Pirinç Unu Ne Zaman Verilir?

Anne ve babalar zaman zaman bebeklere pirinç unu maması yediriyorlar ya da yedirmeyi düşünüyorlar. Ancak çokça merak edilen bir konu var ki pirinç unu alerji yapar mı ya da bebeklere pirinç unu maması ne zaman verilir? Sizin için bu soruların cevaplarını makalemizde derledik. 

Bebeğime Pirinç Unu Maması Verebilir Miyim?

Pirinç gluten içermez ve içerisinde bol miktarda nişasta ve vitaminler bulunur. Pirincin un haline getirilmesi ile pirinç unu oluşur. Ek gıdaya geçildiği dönemde bebekleriniz için pirinç unu tüketimine başlayabilirsiniz. Bebeklere pirinç unu tarifi ise çok basittir. Bebeklere pirinç unundan muhallebi yaparak beslenmesine katkıda bulunabilirsiniz. Bunun için 1 tatlı kaşığı pirinç ununu ve 1 tatlı kaşığı tahıllı mamayı karıştırarak içerisine yarım ezilmiş ceviz ve 1 tatlı kaşığı ev yoğurdunu ekleyerek yarım çay bardağı ılık su ilave edebilirsiniz. Günde 1 kez bu tarifi uygulamanız bebeğinizin gelişimi ve uykusu açısından iyi olacaktır. Pirinç unu bebeklere verilebilecek ilk tahıl besini olarak belirlenmiştir. 

Pirinç Unu Bebeklere Ne zaman Verilmeli?

Bebekler gelişimleri yeterli olduğu takdirde 6. aydan sonra ek gıdaya başlayabilir. Ek gıdaya geçildiği dönem ya da anne sütünün eksik kaldığı noktalarda pirinç unu bebekler için kullanılabilir. Bazı doktorlar 4. ay itibariyle anne sütünün yanında ek gıdaya geçilebileceğini söylemektedir. Ek gıdaya geçiş döneminde pirinç unu, anne sütünün yanında verilebilecek ilk ek gıda olarak görülmektedir. Ancak 4 aylıktan küçük bebekler pirinç unu tüketmemelidir. Pirinç unu faydası ise oldukça fazladır. Bol miktarda nişasta ve vitaminler içeren pirinç unu gelişime yardımcı olur ve zihin açıklığı sağlar. Bebeklere pirinç unu yapımı ile beslenmesine destek olabilirsiniz. 

Şunlarıda beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.