Bebeklere Salatalık Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Salatalık Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Ne Zaman Salatalık Verilir?

Salatalık hem tadı hem de faydaları açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Bebeklerin de tadını sevmeleri ile çok fazla tüketilen bir besin halini alır. Genellikle ilk 6 aydan sonra uzmanlar Bebeklere ek gıdaya başlanması gerekildiğini söylemektedirler. Kademeli bir şekilde ilerleyerek ek gıdalar Bebeklerin sağlığı ve gelişimi için oldukça önemli besinlerdir.

Salatalık ise Bebeklere ne zaman verileceğine dair uzmanlar, 8 ayını doldurmuş olanlara verilebilecek bir besin olabildiğini söylemektedirler. Özellikle diş çıkartma dönemlerinde Bebeklerin kemirmesi için kullanılan bir besindir. 6 ayını doldurmuş olan Bebeklere de verilebileceğini belirten uzmanlar, 8 ayını doldurmuş olanlarda daha doğru bir beslenme alışkanlığı olduğunu belirtmektedirler.

Bebeklere Salatalığın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Salatalık, iyi bir C vitamini ve A vitamini kaynağıdır. İçinde bulundurduğu kalsiyum, manganez, beta-karoten mineralleri ile oldukça faydalıdır. Aynı zamanda potasyum bakımından oldukça zengindir. Bunların yanı sıra Bebeklerin sindirim sistemine de yardımcı olmaktadır.

Pek fazla zararı bulunmayan Salatalık, ishal olan bebeklere daha fazla zarar verebilir. Ama kabızlık sorunu varsa gönül rahatlığı ile verilebilen bir besindir. Çok fazla olmasa da bazı Bebeklere gaz yapabilmektedir. Ekstra bir alerji yapan bir sebze olmamasına rağmen bazı Bebeklerde salatalığa alerji durumu varsa alerjik reaksiyonlara sebep olmaktadır.

Bebeklere Salatalık Ne Zaman Verilir?

Bebekler Salatalığı Nasıl Tüketirler?

Salatalık çiğ olarak tüketilebilen bir sebze olmasından dolayı Bebeklere rendelenerek yoğurt ile karıştırılıp cacık olarak verilebilir. Aynı zamanda armut ya da mercimek ve yoğurt ile karıştırılarak Bebeklere verilebilecek bir ara öğündür. 

Salatalık Besin Değerleri

Besin Değeri100 gramda% Günlük Değer *
Kalori12 kcal% 0.6
Karbonhidrat1.8 g% 0.6
Lif0.5 g% 2.2
Protein0.6 g% 1.2
Yağ0.2 g% 0.3
 Kolesterol0.0 mg% 0.0
A Vitamini66.0 IU% 1.3
C Vitamini8.0 mg% 13.3
Potasyum141.0 mg% 4.0
Kalsiyum15.0 mg% 1.5
Demir0.5 mg% 2.8

Şunlarıda beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.