Bebeklere Sarımsak Ne Zaman Verilir

Bebeklere Sarımsak Ne Zaman Verilir

Bebeklere Ne Zaman Sarımsak Verilir?

Bebekler çocuklara göre daha çabuk hasta olmaktadırlar. İklim koşullarından herkesten fazla etkilenmeleri onları daha çabuk hasta yapabilmektedir. Aynı zamanda yedikleri ya da içtikleri herhangi bir besin içeriği de Bebeklere zarar verebilmektedir. Doğal bir antibiyotik olan Sarımsak Bebeklerin ek gıdaya geçtiklerinde tüketmelerinde yarar sağlayan bir besindir. Peki Bebeklere Ne Zaman Sarımsak Verilir? Bebeklere ilk 6 ya da 8 ayını doldurduktan sonra Sarımsak yavaş yavaş verilebilmektedir. 

Ebeveynlerin Bebekleri için yaptıkları ek gıda olan çorba, yemek ya da pürelerin hemen hemen hepsinde Sarımsak bir diş ekleyerek kullanılabilir. Birçok faydası bulunmasından dolayı Bebekler için oldukça yararlı bir besin özelliğini de taşımaktadır.

Bebeklere Sarımsağın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bin bir faydası bulunan Sarımsak Bebekler için oldukça yararlı bir besindir. A ve C vitaminlerini içerisinde barındırmasının yanında, demir, potasyum, kalsiyum, protein, karbonhidrat, sodyum gibi birçok minareli içinde barındırmaktadır. Bu sebeple, soğuk algınlığına, demir emilimine yardımcı oluşu ile ve kalp dostu olma özelliği ile doğal bir antibiyotik olan sarımsağın faydaları haricinde az görülse de zararları da mevcuttur. 

Bebeklerde aşırı tüketimi durumunda mide rahatsızlığına neden olabilen Sarımsak, çok tüketilmesi durumunda tansiyona da sebebiyet verebilmektedir. Hassas bir cilt yapısına sahip olan Bebeklerde alerjik reaksiyonları da ortaya çıkarabilir. Bazı Bebeklerde karbonhidrat içermesinden dolayı gaza neden olabilmektedir.

Bebeklere Ne Zaman Taze Sarımsak Verilir?

Taze Sarımsak da Bebeklere diğer Diş Sarımsak gibi ilk 6 ve 8 aydan sonra verilebilir. Genellikle buhar ya da suda pişirilerek Bebeklere verilmesinin daha doğru olduğunu söyleyen uzmanlar, diş çıkartma döneminde Taze Sarımsağı Bebeklerin kemirmeleri için verilebileceğinin altını da çizmektedirler. Doğal antibiyotik oluşu tıpkı soğan gibi oldukça fayda sağlamaktadır.

Bebeklere Sarımsak Ne Zaman Verilir

Bebekler İçin Sarımsak Tarifleri Nelerdir?

Bebekler için doğal antibiyotik özelliğini taşıyan Sarımsak, ek gıdaların hemen hemen hepsine konulması gereken bir besindir. Yapılan herhangi bir çorba içerisinde bir diş olarak katılması önerilir. Bunun haricinde sebze ya da tavuk yemeklerinde yine bir diş olarak katılabilir. Yemeğe verdiği eşsiz lezzet sayesinde Bebekler için oldukça faydalı bir antibiyotik besinidir. Yapılan yemeklerin içerisine suda ya da buharda pişirme yöntemi ile Sarımsak katılması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Sarımsak Besin Değeri

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
Kalori 149 kcal % 7.5
Karbonhidrat 33.1 g % 11.0
Lif 2.1 g % 8.4
Protein 6.4 g % 12.7
Yağ 0.5 g % 0.8
Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 9.0 IU % 0.2
C Vitamini 31.2 mg % 52.0
Potasyum 401.0 mg % 11.5
Kalsiyum 181.0 mg % 18.1
Demir 1.7 mg % 9.4

Şunlarıda beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.