Bebeklere Semizotu Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Semizotu Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Ne Zaman Semizotu Verilir?

6 ay anne sütü ardından arada ek gıda olarak Bebeklere sebze ve meyve verilmeye başlanmasını uzmanlar ebeveynlere önermektedir. Semizotu omega 3 açısından oldukça zengin bir sebze olarak bilinmektedir. 6 aydan sonra Bebeklere Semizotu verilebilmektedir. Bu nedenle tıpkı ıspanak gibi iyice temizlenip pişirilip verilebilir. 

Bebeklerin sağlıklı gelişimi için sağlıklı ve dengeli beslenmeleri gerekmektedir. Bu sebeple uzmanların belirlediği zamanda belirli miktarda meyve sebzeler ek gıda olarak verilebilir. Bu durum Bebeklerin zihinsel gelişimi ve fiziksel gelişimine katkı sağlamaktadır. 

Bebeklere Semizotu Ne Zaman Verilir?

Semizotunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Omega 3 bakımından oldukça zengin bir besin olan Semizotu, içerisinde A vitamini ve C vitamini bulundurmasının yanı sıra, karbonhidrat, potasyum, demir, protein, yağ, lif, kalsiyum, sodyum gibi birçok mineralleri de bulundurmaktadır. Bu sebeple Bebeklere oldukça faydalı bir ek gıda olarak verilir. Bebeklerde sık görülen kabızlık sorununa da oldukça etkili bir besin olarak bilinmektedir.

Semizotu doğada bulunan en iyi besin kaynakları arasında yer almaktadır. Fakat her sebze ve meyvede olduğu gibi Semizotunun da zararları mevcuttur. Özellikle fazla tüketildiği durumlarda mide yanması, ishal ve ciltte kızarıklık, kaşıntı gibi durumlara da sebep olmaktadır. Bu gibi durumlara, bazen Semizotuna alerjisi olan Bebeklerde rastlanmaktadır. Bebeklerde herhangi bir gaz problemine sebebiyet vermemektedir.

Bebeklere Semizotu Nasıl Verilir?

Semizotu, Bebeklerin yemeklerine az miktar katılarak verilebilir. Bunların yanı sıra ıspanak gibi iyice temizlenerek haşlanıp ya da az miktar yağ ile kavrularak yanında yoğurt ile Bebekler için ara öğün olarak verilir. Aynı zamanda Bebekler için hazırlanan çorbalarda da kullanılarak iyi bir besin kaynağı olarak verilebilir.

Şunlarıda beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.