Bebeklere Soğan Ne Zaman Verilir

Bebeklere Soğan Ne Zaman Verilir

Bebeklere ne zaman soğan verilir?

İlk 6 aya kadar anne sütü ile beslenmeleri Bebekler için daha sağlıklı olmaktadır. 6 ayın ardından Bebeklere ek gıda takviyesi yapılmaya başlanması gerektiğini uzmanlar önermektedir. Oldukça sağlıklı ve vitaminli olan Soğan ise Bebeklere ne zaman verilmesi gerektiği hakkında uzman hekim doğrultusunda 6 ayı doldurmuş Bebeklerin yemeklerine katılabilecek bir besindir. 

Herhangi bir reaksiyon karşısında daha güvenli olması için 8 aydan sonrada önerilebilmektedir. Oldukça zengin mineral ve vitaminlere sahip olan Soğan Bebeklerin gelişiminde ve hastalıklara karşı önlemde oldukça faydalı bir besindir.

Soğanın faydaları ve zararları nelerdir?

Soğan, A ve C vitaminlerine sahip olmasının yanı sıra kalsiyum, potasyum, demir, protein, lif ve sodyum gibi birçok mineral içermektedir. Aynı zamanda Bebekler içinde yetişkinler içinde, grip ve öksürüğe iyi gelen ve kemikleri koruyan ve güçlendiren bir gıda olan Soğan bunların yanı sıra doğal antibiyotik olarak da bilinmektedir. Birçok faydası haricinde pek fazla zararı görülmemektedir. 

Fakat mide ekşimesi, yemek borusunda yanma gibi zararları bulunmaktadır. Kusma, kaşıntı, şişme veya nefes alamama gibi sorunlar ile karşılaşıldığında Soğan Bebeklerde alerjiye sebebiyet vermektedir. Soğanın bazı Bebeklerde fazla tüketildiği taktirde gaz yapma durumu söz konusudur.

Bebeklere Soğan Ne Zaman Verilir

Bebeklere Kırmızı ve Yeşil Soğan Ne Zaman Verilir?

Diğer Soğandan farksız olarak Kırmızı Soğan ve Yeşil Soğanda Bebeklere yine ilk 6 veya 8 aydan sonra verilebilen bir besindir. Oldukça faydalı ve doğal antibiyotik olmasından ötürü ebeveynlerin Bebekleri için tercih ettiği ek gıdalardır. Özellikle diş çıkarmaya başlayan Bebeklere Yeşil Soğan verilmesi diş çıkarttıkları için antibiyotik özelliği taşımaktadır. Ve bu süreçte yardımcı bir besindir özelliğini taşımaktadır.

Bebekler İçin Soğan Tarifleri Nelerdir?

Soğan Bebeklere 6 veya 8 aydan sonra verilen bir ek gıdadır. Genelde buharda ya da suda pişirilerek verilmesi tavsiye edilir. Ek gıda için hazırlanan tüm çorba ve yemeklerde ebeveynler Bebekleri için suda veya buharda pişirme yöntemi ile verler. Ayrıca diş çıkartma döneminde Bebeklere Soğanı özellikle Yeşil Soğanı direk olarak kemirmesi için verilebilecek bir besindir.

Soğan Besin Değeri

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
Kalori 40 kcal % 2.0
Karbonhidrat 7.9 g % 2.6
Lif 1.2 g % 4.9
Protein 1.2 g % 2.3
Yağ 0.2 g % 0.3
Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 1.0 IU % 0.0
C Vitamini 6.5 mg % 10.8
Potasyum 176.0 mg % 5.0
Kalsiyum 31.0 mg % 3.1
Demir 0.2 mg % 1.3

 

Şunlarıda beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.