Bebeklere Süt Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Süt Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Ne Zaman Süt Verilebilir?

Süt, Bebeklerin gelişiminde en önemli gıdadır. Doğumunda başlayan ilk gıda olan süt, Bebeklerin zihinsel ve fiziksel gelişiminde önemli rol oynamaktadır. İlk 6 ay boyunca Bebeklere sadece anne sütü ile beslenmesi gerektiğini belirten uzmanlar, ihtiyaç olmadığı sürece Pastörize Sütü tavsiye etmemektedirler. Çünkü en önemli gıda Anne Sütüdür. 

6 ay sonrasında sadece Sütün Bebeğin vücuduna yetersiz gelmesi ile ek gıdalara kademeli olarak başlanmaktadır. Fakat bu süreçte de Bebeklerin yine Anne Sütüne devam etmeleri gerekmektedir. 1 yaşına kadar Bebeklere Anne Sütü devam etmeleri gelişimlerinde oldukça yarar sağlamaktadır. 

Bebeklere İnek Sütü ve Diğer Sütler Ne Zaman Verilmelidir?

Anne Sütü ilk 6 ay ve sonrasında Bebeğin 1 yaşına kadar verilmesi gerek en önemli gıdadır. Fakat yetersiz geldiği ya da olmadığı durumlarda uzmanlar Bebeklere Pastörize Sütü verilebileceğini söylemektedirler. Bunlardan hariç İnek ve Keçi Sütü gibi diğer Sütlerde mevcut.

 Pastörize Süt herhangi bir problem olmadığı durumda Bebeklere 6 ay sonrasında veya 6 ay içerisinde mamalar ile beraber ya da sade verilebilir. Fakat saf İnek Sütünü veya saf Keçi Sütünü uzmanlar, 1 yaşından önce Bebeklere verilmemesi gerektiğini aksi halde tam olarak gelişmemiş olan böbreklerine ağır gelebileceğini belirtmektedirler. 

Bebeklere Süt Ne Zaman Verilir?

Sütün Bebeklere Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Süt, birçok faydası bulunan en önemli besinlerden biri olması gibi en çok tehlikeli bir besin olma özelliğini de taşımaktadır. En az ilk 6 ay ve 1 yaşına kadar Anne Sütü ile beslenmeleri gereken Bebeklere birçok faydaları bulunmaktadır. Daha sonra verilen pastörize Süt ya da saf İnek ve Keçi Sütü de Bebeklere doğru zamanda ve doğru miktarda verildiğinde çok faydalıdır. 

Anne Sütü, Bebeğin bağışıklık sistemi için, çene ve diş sağlığı için, solunum yolları, kulak, idrar yolu gibi saymakla bitmeyen faydaları bulunmaktadır. Diğer Sütlerde uzmanların belirttiği gibi özellikle 1 yaşından sonra verildiği taktirde Bebeklerin gelişimi için oldukça fayda sağlamaktadır.

Anne Sütünün pek zararı bulunmasa da emziren annenin almış olduğu gıdalardan Bebek de etkilenebilir. Acı ya da fazla baharatlı gıdalar tüketildiğinde Bebeklerde gaz sıkışması gibi durumlara neden olabilmektedir. Bunun haricinde İnek Sütü veya diğer Sütler 1 yaşından önce verildiği taktirde Bebeklerin tam gelişmemiş olan böbreklerine zarar verebilir. Ayrıca Bebeğe gazda yapabilmektedir. Süt alerjik reaksiyonlara oldukça açık bir gıda olmasından dolayı alerji de yapabilir.

Bebeklere Süt Ne Zaman Verilir?

Bebekler Sütü Nasıl Tüketirler?

Anne Sütü emzirerek verilirken diğer Süt çeşitleri ise Bebeklere kaynatıldıktan sonra verilebilir. Sade ya da mamalar ile karıştırılmasının yanında muhallebi gibi tatlılar ya da çorbalarda kullanılabilir.

Bebekler İçin Süt Besin Değeri

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
Kalori 61 kcal % 3.0
Karbonhidrat 4.7 g % 1.6
Lif 0.0 g % 0.0
Protein 3.3 g % 6.6
Yağ 3.3 g % 5.1
Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 126.0 IU % 2.5
C Vitamini 1.0 mg % 1.7
Potasyum 152.0 mg % 4.3
Kalsiyum 119.0 mg % 11.9
Demir 0.1 mg % 0.6

 

Şunlarıda beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.