Bebeklere Tahin Verilir Mi? Tahinin Faydaları Nelerdir?

Bebeklere Tahin Verilir Mi? Tahinin Faydaları Nelerdir?

Bebeklere tahin verilir mi soru çoğu ebeveynin aklına gelmiştir. İnsanlar tarafından bebeklere zararlı olacağı fikri düşünülse de aksine son derece faydalı bir besindir fakat doğru şekilde ve doğru miktarlarda tüketildiğinde tahin bebekler için önemli bir besin haline gelmektedir.

Uzmanlar tarafından bebeklere tahin ne zaman verilir sorusunun cevabı en erken 8 aylık dönemdir. Bebeklere bu yaşlarından önce tahin verilmemeli, verilecek ise de doktoruna danışılmalıdır. Bebeklerin mide gelişimi ve diğer sindirim sistemlerinin gelişimi henüz yeterli aşamada tamamlanmadığından tahin bebeğinize zarar verebilir.

Bebeklere Tahin Verilir Mi? Tahinin Faydaları Nelerdir?

Bebeklere Tahin ve Pekmez Nasıl Verilmeli?

Bebeğime tahini nasıl vermeliyim sorusunun cevabı ise; pekmez karıştırarak vermenizdir. Tahini bebeğinize vermeden önce pekmezle birlikte karıştırmanız da önemlidir. Sade olarak verdiğiniz tahin, lezzeti sebebiyle bebeğinizin sevmesini engelleyebilir ve bebeğinizin kusmasına yol açabilir, tahinin yoğun olması nedeniyle pekmez ile birlikte verilmelidir.

Bebeğime Ne Kadar Tahin Vermeliyim?

Uzmanların görüşüne göre günlük 1 çay kaşığı kadar tahin yedirmeniz yeterli olacaktır, fazlası bebeğinize zarar verebilir. Eğer bebeğiniz bir yaşını geçmiş ise iki çay kaşığına çıkabilirsiniz. Eğer bebeğiniz 7 aylıktan büyükse bu durumda bir çay kaşığı tahin vermek yeterlidir.

Bebeğimin Tahine Alerjisi Var Mıdır?

Bilmiyor olabilirsiniz ama tahinin ham maddesi susamdır. Günümüzde susam alerjisi oldukça yaygın olduğundan, bebeğinize tahin vermeden önce susam alerjisi olup olmadığını doktorlar tarafından teyit etmelisiniz. Daha önceden bebeğinize tahin verdiğinizde çeşitli sorunlarla karşı karşıya kaldıysanız ve (baş dönmesi, kaşıntı, öksürük, kurdeşen, kusma vb.) çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıktıysa bebeğinizde muhtelemen susam alerjisi vardır. Ayrıca bilinmeli ki genetik olarak bağışıklık sistemi zayıf olan insanların çocuklarında susam alerjisi daha yaygındır. Bu sebepten ötürü de bebeklere tahin yedirilmeden önce dikkatli olunmalıdır.

Bebeklere Tahin Verilir Mi? Tahinin Faydaları Nelerdir?

Tahinin Faydaları Nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre bebeklerin 8 aylık olduğu dönemlerde tahin ile tanışması oldukça yararlı sonuçlar getirmiştir. Özellikle omega 3 yağ asidinin fazla olmasıyla birçok faydanın da ortaya çıkması, uzun süreler boyunca bozulmadan kalabilen tahinin en önemli yararlarından bir tanesidir ayrıca bebeklerde yüksek bir şekilde kalsiyum da depolar. Kalsiyumun bebekler için faydası kemik gelişiminde çok ciddi rol almasıdır. Düzenli olarak tahin verildiğinde bu faydaların ortaya çıkması çok kısa sürecektir.

Bebeğime Tahini ne Sıklıkla Vermeliyim?

Bebeğinize verdiğiniz tahin miktarını her gün 1 kaşık olarak söylemiştik. Eğer düzenli olarak vermeye devam ederseniz her iki ayda bir arttırmanız gerekmektedir, bunun sebebi ise bebeğinizin sürekli gelişiyor olmasıdır. Fazla tahmin verildiğinde ishal problemi kısa sürede ortaya çıkabilmektedir.

Bebeklere Tahin Verilir Mi? Tahinin Faydaları Nelerdir?

Bebeğime hangi marka tahin almalıyım?

Bilinmelidir ki tahinlerin de bir son kullanma tarihi vardır ve çok farklı markalar tarafından üretilmektedir. Lütfen bebeğinize kaliteli sayılabilecek ve bilindik markalardan tahin yedirmeye çalışın, mümkünse kendiniz susamı çekerek zeytinyağı ile birlikte karıştırarak yapın (internetten tarifleri bulabilirsiniz). Çok fazla katkı maddesi içeren tahinler veya tarihi geçmiş tahinler, bebeğinize zarar verebilir.

Tahinin Besin Değeri Nedir?

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
Kalori 583 kcal % 29.1
Karbonhidrat 21.2 g % 7.1
Lif 5.0 g % 20.0
Protein 17.8 g % 35.6
Yağ 48.0 g % 73.8
Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 0.0 IU % 0.0
C Vitamini 0.0 mg % 0.0
Potasyum 414.0 mg % 11.8
Kalsiyum 420.0 mg % 42.0
Demir 2.5 mg % 13.9

Bebeklere Kefir Verilir Mi? Sorusunun Cevabı İçin bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Şunlarıda beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.