Bebeklere Trabzon Hurması Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Trabzon Hurması Ne Zaman Verilir?

Ebeveynler Bebeklerin sağlıklı gelişimi için uzmanlar eşliğinde ek gıdalara başlamaktadırlar. Bu ek gıdalar mutlak suretle ilk 6 ayını doldurmuş olan Bebeklere verilmesi gerekmektedir. İlk 6 ay boyunca Bebekler sadece anne sütüyle beslenmelidir. Akabinde ise daha sağlıklı gelişimleri için kademeli olarak ek gıdalara başlanılması gerekmektedir. Peki bu ek gıdalar arasında yer alan, Trabzon Hurması Bebekleri Ne Zaman Verilmeli? Bu soru birçok ebeveynlerin merak ettiği ve araştırdığı sorulardan biridir. Trabzon hurması 8 ayını doldurmuş olan Bebeklere verilebilecek olan besinler arasında yer almaktadır.

Trabzon Hurmasının Bebeklere Faydaları ve Zararları

8 ayını doldurmuş olan tüm Bebeklere, Trabzon Hurması ek gıda olarak verilebilmektedir. İçerdiği vitaminler ve mineraller yönünden zengin olmasından dolayı çok fazla faydalı bir besindir. Trabzon Hurması içerisinde bulunan A ve C vitaminlerinin yanı sıra, potasyum, kalsiyum, sodyum, protein, demir, karbonhidrat gibi birçok mineral de barındırmaktadır.  Ayrıca lifli bir besin olmasından dolayı kabızlık sorunu yaşayan Bebeklere oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra Bebeklerde balgam söktürücü olarak da fayda sağlamaktadır. 

Çok fazla zararı olmasa da Trabzon Hurması, bolca lif içermesinden dolayı ishal gibi bağırsak sorunlarına neden olabilmektedir. Bunun haricinde aşırı tüketildiğinde mideye zarar verebilir. Bu sebeple Bebeklere belli bir süre az miktarda verilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. 

Bebeklere Trabzon Hurması Ne Zaman Verilir?

Trabzon Hurmasının Bebeklerde gaz gibi olumsuz etkenlere sebebiyet vermemektedir. Bebeklere verilen ek gıdalar üç gün kuralına uyarak verilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Çünkü herhangi bir alerjik reaksiyon gösterdiğinde hangi gıdaya alerjisi olduğu tespit edilebilir. Trabzon Hurması ekstra bir alerjik reaksiyona sebebiyet vermemektedir. 

Bebekler Trabzon Hurmasını Nasıl Tüketirler?

Trabzon hurması bir meyve çeşidi olmasından dolayı ve yumuşak olmasından ötürü Bebeklere çekirdekleri çıkartılarak verilebilecek olan bir besindir. Ezilmesi yönünden elverişli bir yapıya sahip olmasından ötürü ezilip diğer meyveler ile de karıştırılarak Bebeklere meyve saatinde verilebilir.

Trabzon Hurması Besin Değeri

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
Kalori 73 kcal % 3.6
Karbonhidrat 15.1 g % 5.0
Lif 5.1 g % 20.2
Protein 0.4 g % 0.8
Yağ 0.1 g % 0.1
Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 153.0 IU % 3.1
C Vitamini 7.0 mg % 11.7
Potasyum 177.0 mg % 5.1
Kalsiyum 12.0 mg % 1.2
Demir 0.1 mg % 0.7

Şunlarıda beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.