Bebeklere Tuz Ne Zaman Verilir

Bebeklere Tuz Ne Zaman Verilir

Bebeklere Ne Zaman Tuz Verilir?

Bebekler ilk 6 aydan sonra ek gıdaya başlamaktadırlar. Bu ek gıdaların içerisine anne ve babalar Tuz ilave etmektedirler. Fakat Bebeklere Tuz Kaçıncı Ayda Verilir? bu soruya yanıt olarak uzmanlar, Bebeklere verilen besinlere en az 1 yaşına kadar Tuz ilave edilmemesi gerektiğini belirtmektedirler. 

Bu sebeple Bebeklere fazla Tuz içeren gıdalarında verilmemesi gerektiğinin altını da çizmektedirler. Aksi halde gelişme çağının en hızlı olduğu dönemde bulunmalarından dolayı gelişimlerine olumsuz etki edebilmektedir.

Tuzun Bebeklere Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tuz, insan sağlığı için büyük önem arz etmektedir. İçerisinde taşıdığı sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, bromit, klorit, demir, bakır ve çinko gibi mineraller oldukça faydalıdır. Fakat Tuzun fazla tüketimi Bebekler ya da yetişkinlerde çeşitli rahatsızlıklara sebep olmaktadır. 

Bebeklere Tuz Ne Zaman Verilir

Uzmanlar Bebeklere verilen gıdalara Tuzun ilave edilmesi için en az 1yaşını doldurmuş olmaları gerektiğini belirtmektedirler. Bebeklerin henüz tam anlamı ile gelişmemiş organlarına zarar veren Tuz, hassas olan böbreklerinin işlevlerini bozabilmektedir. Ve kan basıncını da yükseltebilme durumu da söz konusudur. Tuz Bebeklere genelde gaz yapmaz. Ama ilave edildiği gıda gaz yapabilir. Alerji bakımından Tuzun Bebeklere pek fazla bir zararı yoktur.

Bebekler Tuzu Nasıl Tüketebilir?

Tuz, Bebeklere verilen ek gıdalara ilave edilen bir baharattır. 1 yaşına kadar hiçbir Bebeğe Tuz içeren gıda verilmesi Bebeklerin sağlığını olumsuz etkileyebilir. 1 yaşından sonra verilen çorba ya da yemeklere Tuz ilave edilebilir.

Şunlarıda beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.