Bebeklere Yenidünya Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Yenidünya Ne Zaman Verilir?

Yenidünya meyvesi yani Malta eriği ya da Muşmula adı verilen meyve, Latince’de Eribotrya Japonica olarak bilinir. Malta eriklerinin yaprakları yaz kış yeşildir ve anavatanı Uzak Doğu’dur. Ülkemizde ılıman iklime sahip yerlerde yetişir. Bahçeleri süsleyen güzel çiçekli bir ağaç olarak bilinmektedir. Oldukça faydası bulunan bu meyve bebeklere verilebilir mi, bebeklere yenidünya meyvesi ne zaman verilir, bebeklere malta eriği ne zaman verilir, gelin hep birlikte bu soruların cevaplarına bakalım.

Bebeklere Yenidünya Meyvesi Verilir Mi?

Yenidünya içerisinde bulunan vitamin ve lifler sayesinde oldukça yararlı bir meyvedir. Bu yüzden bebeğinize yenidünya meyvesi yedirmeniz bebeğinizin vitamin alımı açısından daha iyi olacaktır. Bebeklere yenidünya kaçıncı ayda verilir sorusuna gelirsek, bebeğinize 6. aydan itibaren yenidünya meyvesini püre olarak verebilirsiniz. Bebeğinize yoğurt yedirirken içine karıştıracağınız bir miktar yenidünya meyvesi ile bebeğinizin öğünlük vitamin ihtiyacını lezzetli bir şekilde karşılayabilirsiniz.

Bebeklere Yenidünya Ne Zaman Verilir?

Bebekler İçin Yenidünya Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Malta eriği de denilen yenidünya meyvesi oldukça yararlıdır. Kan şekerinin yükselmesini yavaş şekilde sağlayan lifler, aynı şekilde düşüşü de yavaşlatarak ani acıkma krizlerini önlemeye yardımcı olur. Yenidünya, A, C ve B vitaminleri bakımından zengindir. Portakal kadar C vitamini de içerdiğinden, özellikle soğuk algınlığınız olduğunda yenidünya meyvesini de tüketebilirsiniz. Vitaminlerin yanı sıra gerçek bir lif ve mineral deposudur. Lifli yapısı sayesinde sindirim sisteminin düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Yenidünya meyvesinin zararları ise çekirdekleri içeriğindeki siyanojen gibi zehirli alkaloitlerden dolayı kusma, nefes darlığı ve ölüm gibi ciddi sonuçlara neden olabilmektedir. Özellikle çocuklara yedirilirken gözlem altında tutulmalı ve çekirdeklerinin çiğnenmesi önlenmelidir. Bu yüzden bebeğinize yenidünya yedirirken çok dikkatli olmalısınız.

Şunlarıda beğenebilirsiniz

One Reply to “Bebeklere Yenidünya Ne Zaman Verilir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.