Bebeklere Yeşil Erik Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Yeşil Erik Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Ne Zaman Yeşil Erik Verilir?

Erik, oldukça faydalı ve zengin mineralli bir besin kaynağı olarak bilinmektedir. Ebeveynler bebekleri için en sağlıklı ve en organik yiyecek ve içecek vermeleri Bebeklerin gelişimi için oldukça önem arz etmektedir. Yeşil Erik ise en çok C vitamini içeren bir besin kaynağı olarak bilinmektedir. Ebeveynlerin en çok sorduğu, Bebeklere Ne Zaman Yeşil Erik Verilir? Sorusu üzerine, uzmanlar 6 aydan sonra bebeklere meyve verilmeye başlanması gerektiğini tavsiye etmektedirler. 

Bebeklere Yeşil Erik Ne Zaman Verilir?

Fakat Yeşil Eriğin sert ve küçük olmasından dolayı Bebeklerin boğazına kaçma olasılığı farz edilerek verilmesi tavsiye edilmez. Genellikle diğer erik türü olan mürdüm eriği ilk 6 aydan sonra püre halinde verilebilmektedir. Uzmanlar bebeklere en 2 yaştan sonra Yeşil Eriğin verilmesini gerektiğini önermektedirler. 

Yeşil Eriğin Faydaları ve Zararları

Özellikle C vitamini olarak bilinen Yeşil Eriğin birçok yararı bulunmaktadır. Sindirim sistemi ve metabolizmayı harekete geçiren bir meyve olarak bilinmesinin yanı sıra, güç, kuvvet ve enerji veren bir besin kaynağıdır. Birçok faydası bulunan Yeşil Eriğin bir diğer en önemli yararı ise ateş düşürmesidir. Bunların yanı sıra zararları alerjisi olanlar haricinde pek bir zararı yoktur. Ayrıca çok fazla yenmesi durumunda da karın ağrısına neden olmaktadır. 

Bebeklere Yeşil Erik Ne Zaman Verilir?

Yeşil Erik Nasıl Verilir?

Bebeklere en az 2 yaşından sonra verilmesi öngörülen bir meyve olmasından dolayı, Bebekler Yeşil Eriği olduğu gibi tüketebilirler. Arıca ilk 6 aydan sonra verilen mürdüm eriğini ise, püre haline getirerek verilebilmektedir. Aynı zamanda püre haline getirilen mürdüm eriği yoğurt ve diğer meyveler ile karıştırılarak verilebilir.

Yeşil Erik Besin Değeri: Erik Kaç Kalori?

100 Gr (1 Çay Bardağı) Erik 47 kaloridir.

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
Kalori 47 kcal % 2.4
Karbonhidrat 10.2 g % 3.4
Lif 1.7 g % 6.8
Protein 0.6 g % 1.2
Yağ 0.2 g % 0.3
Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 61.0 IU % 1.2
C Vitamini 5.0 mg % 8.3
Potasyum 220.0 mg % 6.3
Kalsiyum 14.0 mg % 1.4
Demir 0.4 mg % 2.4

Bu Değerler 2000 kalori ihtiyacı güden standart bir vücut için geçerlidir. Sizin günlük kalori ihtiyacınıza göre değişkenlik gösterebilir.

Şunlarıda beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.